Kašel u dětí: Jaký je rozdíl mezi akutním a chronickým?

Znáte horší pocit, než když děti onemocní? Milujícího rodiče přitom dokáže pořádně rozhodit i „obyčejný“ kašel. Co byste o něm měli vědět? Kašel není nic jiného než obranný mechanismus organismu – reakce dýchacích cest, které se jeho prostřednictvím brání před infekcí a znečištěním. Příčiny a průběh léčby se však od kašle u dospělých v mnohém liší. V zásadě ho rozlišujeme na na akutní, méně akutní a chronický (podle délky trvání) či vlhký, suchý a dráždivý.

Akutní kašel

Akutní kašel je obvykle způsoben virovou infekcí, jejíž průběh není příliš komplikovaný. Dítě dostane rýmu a může se u něj objevit mírně zvýšená teplota. Pokud však kašel přetrvává déle než týden, je vhodné zajít k lékaři. Ten může odhalit případné astma, reflux či jinou závažnější příčinu. Dostane-li kašel novorozenec, je důležité zajistit, aby mohl volně dýchat nosem, jinak může dojít k problémům s příjmem potravy. Při akutních problémech je vhodné použít vhodně zvolený léčivý přípravek. Například sirup Ambrobene, který rychle a účinně rozpouští hlen, usnadňuje vykašlávání, zklidňuje podrážděné průdušky, zlepšuje imunitu dýchacích cest a podporuje průnik antibiotik. Více informací najdete na http://www.ambrobene.cz/.

Chronický kašel

Trvá-li kašel déle než 4 týdny, pak je klasifikován jako chronický. Velmi často se u dítěte objeví v době, kdy nastoupí do kolektivu (např. do školky či školy). Úspěšná léčba spočívá v nalezení příčiny. Obvykle jde o opakované infekce – chronickou rýmu, nachlazení, poinfekční kaše, ale také astma či zbytnělou nosní mandli. Příčiny chronického kašle mohou úzce souviset i s věkem dítěte. Zatímco kojenci a batolata nejčastěji trápí virové infekce vedoucí k zánětu průdušek a nosohltanu nebo akutní rýmě, starší děti se potýkají se záněty sliznice, vedlejších nosních dutin a hltanu.

Publikováno: 14. 10. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: akutní kašel u dětí | chronický kašel u dětí | kašel u dětí