Chcete uspět při pracovním pohovoru? Prozradíme vám, na co se připravit!

Konec rodičovské dovolené se blíží mílovými kroky, což pro vás znamená jediné – návrat to nekonečného koloběhu pracovního procesu. Ale co když se nemáte kam vrátit, respektive pro vás minulý zaměstnavatel nemá uplatnění? Anebo jednoduše toužíte po lépe placené pozici... Ať tak či onak, budete muset vyrazit na pracovní pohovor. Pamatujete si ještě, jak se na něj připravit? Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, není překvapen a ohledně pohovoru s budoucím zaměstnavatelem to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás ucelený návod, který vám stoprocentně pomůže.

Buďte dochvilná!

Začít konverzaci omluvou za pozdní příchod znamená téměř jistý neúspěch. Nechcete-li ať si o vás ostatní udělají špatný obrázek, dostavte se na místo pohovoru včas, ideálně v dostatečném předstihu. Skutečnost, že jste byly na pohovor přizvána, znamená, že jste zaměstnavatele zaujala svým životopisem – nepokazte si to tím, že přijdete pozdě.

Zjistěte si o firmě všechny důležité informace

Je velmi pravděpodobné, že se vás personalista zeptá na to, co již o firmě víte. Vašim cílem je vzbudit dobrý dojem, a proto si předem zjistěte vše potřebné. Samozřejmostí by mělo být základní povědomí o tom, čím se firma zabývá. Ale pokud zaperlíte také zmínkou o historii nebo firemní struktuře, rozhodně nešlápnete vedle. pracovní pohovor

Připravte se na základní otázky

V rámci každého přijímacího pohovoru budete muset odpovědět na několik základních otázek. A přestože na první pohled vypadají jednoduše, realita je trochu jiná. Budete tázána ohledně svých předností a slabých stránek, odborných znalostí, zkušeností a schopnost, ale také motivace, která vás vede k ucházení o dané místo. Zaměstnavatel nebo personalista na vás pravděpodobně vyrukuje i s otázkou na důvod odchodu z minulého zaměstnání. V žádném případě však bývalého zaměstnavatele nepomlouvejte! Během pohovoru se chovejte sebevědomě, ale zároveň pokorně. Nesnažte se ostatní oslnit vlastnostmi, které nemáte. Personalisté nejsou hloupí a poznají, že si vymýšlíte.

Šaty dělají člověka (a vám pomohou v cestě za novým zaměstnáním)

Víte o tom, že si o vás personalista utvoří první dojem během několika sekund poté, co vejdete do místnosti? Proto byste neměla podcenit svůj zevnějšek! Je logické, že jiné požadavky bude mít provozovatel obchodu s módou a majitel firmy zabývající se výrobou. Přesto mějte na paměti, že vhodně zvoleným oblečením dáte najevo, že si pozvání na pohovor vážíte a neberete to na lehkou váhu. Outfit volte uvážlivě dle pozice, o kterou se ucházíte. Většina profesí má společnou jakousi střídmost, a proto byste se měla vyvarovat křiklavým barvám nevšedním módním výstřelkům. Vašim vodítkem mohou být nejrůznější propagační materiály nebo fotografie na webových stránkách společnosti – z nich firemní kulturu oblékání spolehlivě vyčtete. Na hluboký výstřih, dlouhé rozparky a parfém, který se rozprostře po celé budově, rovnou zapomeňte. Na druhou stranu to neznamená, že musíte dorazit jako šedá myška. I ve střídmějším oblečení můžete vypadat k světu. Celkový dojem umocněte vkusnými doplňky. A co se týče případného tetování, pokuste se ho zakrýt. Nekonvenční vzhled by neměl být překážkou a v určitých povoláních je dokonce vítaný. Ale proč riskovat? Na reakce kolegů si počkejte až po nástupu do práce. Vůbec nejdůležitější je ale váš osobní pocit. Dorazit na pohovor v oblečení, které bytostně nesnášíte, není příliš dobrý nápad. Použijte selský rozum a něco určitě vymyslíte.

Ale co když vás nikdo na pohovor nepozval?

I to se může stát. Možná jen nevíte, jak na to, ale s tím vám mohou pomoct zkušení profesionálové z pracovní agentury. A chcete-li svou novou práci co možná nejrychleji, obraťte se na pracovní agenturu ManpowerGroup, která patří k absolutní špičce. Že to o sobě tvrdí všichni? Jenomže ne každý se může pochlubit 65letou působností na trhu. ManpowerGroup má v České republice 25 poboček, ve kterých na vás čekají odborníci. Povedou vás takříkajíc za ručičku a pomohou vám se vším, co bude třeba. Ať už se bude jednat o sestavení životopisu nebo konkrétní tipy ohledně průběhu rozhovoru, spolehněte se na prvotřídní péči. A mimochodem, služby personální agentury ManpowerGroup jsou zdarma. Společnost totiž odmění až váš budoucí zaměstnavatel. Další informace najdete na http://www.manpower.cz/.