Vlasy jsou v těhotenství krásnější. Pak může nastat obrat

Nádherné vlasy jsou jedním z těch "krásných" aspektů těhotenství, o kterých se často mluví. Mnoho žen si všímá, že během gravidity se změny v hormonálním systému mohou dramaticky projevit na jejich hřívě. Ačkoli může být tento proces pro některé ženy frustrující, díky správné péčí je možné si tuto dočasnou proměnu užít a dočasně si  krásné vlasy užívat plnými doušky.

Změny v těhotenství a jejich vliv na vlasy

Během těhotenství prochází tělo ženy radikálními hormonálními změnami. Jedním z klíčových hráčů v této proměně je hormon nazývaný estrogenu. Ten způsobuje zvýšený přítok krve do vlasových folikulů, což může mít za následek zdravější a lesklejší vlasy. Výsledkem může být zdánlivý nárůst hustoty vlasů, což většina těhotných žen vnímá jako pozitivní vývoj. Navíc se může snížit vypadávání vlasů, což obvykle bývá součástí běžného cyklu růstu vlasů. Mnoho žen však také pozoruje, že se mění jejich textura vlasů. Například pokud měly dříve vlnité vlasy, mohou se stát více rovnými, nebo naopak. To vše je dáno hormonálními změnami a může se lišit u každé těhotné ženy.

Jak správně pečovat o vlasy během těhotenství

Zdravá strava: Důležité je začít uvnitř. Zajistěte, aby vaše strava obsahovala dostatek živin, zejména bílkovin, vitamínů a minerálů, které podporují zdravý růst vlasů. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na železo, zinek, biotin a vitamín D. V případě potřeby můžete uvažovat o doplňcích stravy, ale vždy konzultujte s lékařem. Dobrou volbou mohou být i kvalitní vitamíny na vlasy.

Šetrná péče: Snažte se minimalizovat použití teplé vody, která může vysušovat vlasy, a horkých stylingových nástrojů. Vyhýbejte se i agresivním chemickým úpravám vlasů, jako jsou vyčnívání a trvalé ondulace.

Správný šampon a kondicionér: Zvolte šampon a kondicionér, které jsou vhodné pro vaše typy vlasů. Pokud máte problémy s vlasy v těhotenství, zkuste hledat produkty, které jsou určeny pro posílení a hydrataci vlasů.

Jemné česání: Vlasy během těhotenství mohou být křehčí, takže se snažte používat měkký hřeben nebo kartáč a pečlivě rozčesejte vlasy, abyste minimalizovali jejich poškození.

Vyvarujte se stresu: Těhotenství samotné je stresující, a pokud k tomu přidáte stres z práce nebo osobních problémů, může to negativně ovlivnit vaše vlasy. Snažte se najít způsoby, jak si ulevit a relaxovat.

Co se starat o vlasy po porodu

Po porodu může následovat obrat, kdy hormonální změny z těhotenství začnou ustupovat. Vlasy, které se předtím zdály hustší a zdravější, najednou vypadají zanedbaně. To je normální a většinou jde o dočasný stav. Dokonce může nastat i nadměrné vypadávání vlasů.

Pokud však máte ohledně vypadávání vlasů po porodu obavy, konzultujte se svým lékařem. Doporučí vám vhodné léky nebo postupy pro podporu růstu vlasů. Sečteno a podtrženo, během těhotenství vlasy prochází různými změnami, které jsou dány hormonálními procesy. S vhodnou péčí a zdravým životním stylem můžete udržet své vlasy co nejzdravější a krásnější. A i když se po porodu může zdát, že se vám vlasy mění, věřte, že vše se s časem vrátí do normálu.

Publikováno: 26. 10. 2023 / Aktualizováno: 10. 02. 2024

Kategorie: Zdraví | Lifestyle

Autor: Adam