Příkrmy pro kojence: Kdy a jak je začít podávat?

V prvních měsících získávají miminka všechny důležité látky z mateřského mléka. Jak ale rostou, přestává jim stačit. Na řadu přichází pevná strava. Nedá se na ni samozřejmě přejít jen tak z ničeho nic. Dětská výživa se musí zařazovat pozvolna. Zpočátku se podává jen v malém množství jako zpestření, postupně ji přibývá, kojení ustupuje. V batolecím věku už mateřské mléko nehraje ve výživě nijak důležitou roli.

Kdy začít? Počkejte, až vám to dovolí pediatr

Na internetu či v časopisech se dozvíte, že se příkrmy mohou podávat už po ukončení 4. měsíce. Není ovšem kam spěchat – v tomto věku je kojenecká výživa vhodná jen ve výjimečných případech. Obvykle se začíná až v šesti měsících. Kdy přesně je správná doba začít s příkrmy, vám poradí pediatr. Do začátku zvolte nejlépe jednodruhové zeleninové příkrmy. Ptáte se, proč nezačít spíše s ovocem? Děťátko by si zvyklo na jeho nasládlou chuť a jiné potraviny by potom odmítalo.

Proč jednodruhové příkrmy? Odhalíte včas alergii

Jako první ochutnávka zeleniny se volí většinou mrkve, květák nebo brambor. Příprava příkrmů je jednoduchá. Surovinu stačí povařit a potom rozmačkat či rozmixovat. Pro ušetření času si můžete koupit příkrmy Hipp či kojeneckou výživu od dalších osvědčených značek.
Zvolené zeleniny se držte alespoň tři dny, nemíchejte ji s žádnou jinou. Snadněji tak odhalíte případnou alergii na určitou složku potravy. Stejně to dělejte se zaváděním dalších potravin. Nikdy nemíchejte dvě novinky dohromady.

Začněte jednou lžičkou

Nová chuť jídla bude pro miminko zpočátku nezvyklá a možná trochu nelibá. Proto začínejte pozvolna. Do začátku bude stačit jediná lžička před kojením. Časem lžičky přidávejte, až příkrm jedno kojení zcela nahradí. Po čistě zeleninových příkrmech přijde řada na kojeneckou výživu se zeleninou a masem, dále i na ovoce. Hipp má bohatou nabídku různých surovin a chutí, vytvoříte s ním zajímavý, pestrý jídelníček.

Publikováno: 14. 02. 2020

Kategorie: Děti

Autor: Adam