Pálí vás žáha? Pomůže vám dieta

Ztrpčuje vám život pálení žáhy? Nejste sami, podle statistik má v Evropě podobný problém až 27 % obyvatel. Mezi nejčastější příznaky, které doprovází samotné pálení, je bolest za hrudní kostí, zvýšená tvorba slin, chrapot či pocity cizího tělesa v krku.

K pálení žáhy dochází tehdy, když jedna z žaludečních kyselin, kyselina chlorovodíková stoupá směrem do jícnu, kde dráždí citliví tkáně. V nejhorším případě může dojít k poškození sliznice a zápalu jícnu.

Co je příčinou pálení žáhy?

Pálení žáhy a reflux se nejčastěji vyskytuje u lidé, kteří trpí obezitou, v průběhu těhotenství a při cholelitiáze.

Jak pálení žáhy léčit?

Lidé, kteří trpí pálením žáhy, mohou problémy efektivně řešit pomocí speciální diety. A jak taková dieta při pálení žáhy vypadá? Musí přijímat pouze chemicky nedráždivou potravu, vyhýbat se potravinám, které podporují tvorbu kyseliny chlorovodíkové (např. přepálený tuk, čokoláda, šumivé minerálky, mastné jídla, černá káva, koncentrovaný alkohol apod.). Ideální je nekonzumovat příliš velké porce, ale naopak jídlo rozložit na více pravidelných porcí. Doporučuje se nejíst cca 2 hodiny před spaním a při nadváze zhubnout alespoň o 5 – 10 kg.

Pacienti by také měli omezit, nebo úplně přestat kouřit, nepracovat příliš dlouho v předklonu, nepoužívat opasky, nezvedat příliš těžké předměty a nevykonávat soustavně sedavou práci.

Jídelníček při pálení žáhy

Odborníci doporučují denně konzumovat misku zeleninového salátu, jehož základ tvoří čerstvé okurky, pít jablečný ocet s vodou a akutní pálení odstranit zajedením 2 – 3 mandlí. Naopak je třeba se vyvarovat octu, nakládaných okurek či bílému a červenému vínu. Pokud pálení žáhy přetrvá, je nezbytné navštívit lékaře, který naordinuje pravidelnou léčbu medikamenty. Takzvané antacidy tvorbě kyseliny chlorovodíkové zamezí.