Pračka, nebo sušička? Obojí!

Pračku spolu s ledničkou v současné době najdeme téměř v každé domácnosti. Ne však sušičku. Obzvláště v zimním období, které sušení prádla ve venkovních prostorách v podstatě znemožňuje, je přitom přímo nezbytná. Nejlépe se prádlo suší venku. Pokud příjemně svítí sluníčko a fouká mírný vítr. Takto usušené prádlo také krásně voní. Ale jak často je nám takové počasí dopřáno, že? Nehledě na to, že venkovní sušení má svá úskalí. Jakmile sprchne, můžeme mnohdy prát znovu. Obzvláště kyselé deště tkaninám rozhodně nesvědčí.

Sušení v interiéru? Raději ne!

Výhrou ale není ani sušení v interiéru a na balkonech bytových domů. Mokré prádlo přispívá ke zvýšení nežádoucí vlhkosti v místnosti, která může stát za vznikem nežádoucích a zdraví ohrožujících plísní. Nehledě na to, že balkon jako takový by měl být oázou klidu a pohody. Té ale s kapajícím prádlem nad sebou dosáhnete jen těžko. Z těchto důvodů jednoznačně lze investici do sušičky prádla doporučit.

Sušička versus pračka se sušičkou

Sušičku prádla je třeba vybírat s přihlédnutím k několika hlavním parametrům. V první řadě se rozmyslete, zda zvolíte sušičku samostojnou, či půjdete cestou pračky se sušičkou. První model vyžaduje prostor navíc a vyšší spotřebu vody i energie. Rovněž počítejte s menším výkonem sušení, než jakým disponují sušičky samostojné. Bojujete-li ovšem s nedostatkem místa, bude pro vás pračka se sušičkou ideálním řešením. Další možností je úzká sušička.

Kondenzační bez tepelného čerpadla

Na trhu se setkáte se třemi typy sušiček – kondenzační (s tepelným čerpadlem a bez) a parní. Technologii sušičky je vhodné zvolit na základě množství sušeného prádla. Těm, kteří perou málo, postačí sušička kondenzační pracující na principu přeměny horké páry vznikající při sušení na vodu. Ta se během sušení ukládá do zásobníku, který po naplnění vylijete.

Kondenzační s tepelným čerpadlem a parní

Do rodin peroucích častěji jsou vak vhodnější sušičky s tepelným čerpadlem. To horký vzduch rovnou ochladí a získanou energii znovu použije. Tyto sušičky jsou sice o něco dražší, ale také úspornější. Dalším možností je sušička parní. Toužíte-li po voňavém a načechraném prádlu, zvolte kondenzační sušičku parní. V ní se prádlo suší parou, která se postará o jeho příjemnou vůni i načechranost.

Publikováno: 11. 10. 2022

Kategorie: Bydlení | Lifestyle

Autor: Adam