Jak pročistit organismus na jaře?

Obsah článku:
  1. Játra
  2. Ledviny
  3. Střeva
Po zimě naše tělo doslova volá po očistě, čehož si byli dobře vědomi už naši předci. Křesťané se v období od masopustu postí tradičně již spoustu let a na různé očistné rituály v této době nedá dopustit ani východní medicína. Detoxikaci potřebuje ale i současný moderní člověk, také jeho organismus je totiž zanesený zimním jídelníčkem, chybí mu cenné vitamíny, minerály a živiny. Jak tedy očistu nenásilně provést a dodat tělu nezbytné vitaminy?

Játra

V první řadě je třeba odlehčit játrům, která fungují jako taková „čistička“ našeho organismu. Zvlášť v zimě musí pracovat na sto procent, aby se vypořádala se všemi škodlivinami. Podpořit jejich činnost můžete prostřednictvím zelených potravin, jako je mladý ječmen nebo řasa chlorella či spirulina. Skvěle funguje také zelenina a bylinky, doslova za zázrak je pak považován ostropestřec. Játrům ulevíte také omezením masa a skromnějšími velikostmi porcí jednotlivých jídel.

Ledviny

Regeneraci potřebují také ledviny, které vylučují z těla odpadní látky. S jejich pročištěním vám pomůže správný pitný režim, který máme přes zimu tendenci zanedbávat. Nevnímáme totiž tak intenzivně pocit žízně. I přesto bychom ale měli denně vypít asi dva litry čisté, neslazené a neperlivé vody. Prospěšné jsou rovněž pročišťující bylinkové čaje s obsahem celíku zlatobýlu nebo přesličky rolní. Zkuste rovněž odlehčit váš jídelníček a zařadit do stravy více vařené zeleniny, čerstvých zeleninových šťáv, celozrnného pečiva a rýže.

Střeva

Naše zdraví souvisí s čistým střevním systémem. Aby střeva správně fungovala, potřebují čas od času očistnou kúru, která je zbaví nahromaděných usazenin a preventivně působí proti mnoha zdravotním problémům. Jak na ni? Doporučuje se maximálně omezit jídla z rychlého občerstvení a průmyslově zpracovávané potraviny, které bývají plné konzervantů, barviv a dalších ne zrovna prospěšných látek. Snažte se naopak navýšit příjem vlákniny, která pročisťuje střeva. Najdete ji hlavně v zelenině a ovoci, které si můžete vychutnat třeba prostřednictvím oblíbeného domácího smoothie. Jeho přípravu hravě zvládnete za pomoci smoothie mixéru RM-1550 od společnosti Orava. Disponuje 2litrovou nádobou, vysoce výkonným motorem s příkonem 500 W, nerezovým 6čepelovým nožem a roztočit to zvládne až na 30 000 otáček za minutu. Problém tak nebude mít umixovat ani tvrdé potraviny, jako obilí či kostky ledu. Kromě smoothie s ním vykouzlíte i další zdravím překypující pochoutky, jako ovocné dezerty, koktejly nebo dětské výživy. Snadná je nejen práce s mixérem, ale i jeho údržba. Demontovatelné díly můžete vložit do myčky na nádobí. Tak konec výmluv a vezměte zdraví do svých rukou!

Publikováno: 04. 03. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam