Máte doma budoucího středoškoláka? Pomozte mu s přípravou na testy!

Máte doma školáka, kterého za pár měsíců čekají zkoušky na střední školu? Těch pár měsíců uteče jako voda a pokud si nejste jistí, jestli dítě přijímačky zvládne, měli byste co nejdříve začít s přípravou. Věříme, že vás představa, kdy dítě na testech pohoří, stresuje, ale pokud se budete držet několika následujících tipů, jistě přijímačky s přehledem zvládne. Ne nadarmo se říká „těžce na cvičišti, lehce na bojišti“...

Kdo je připraven, není překvapen

V prvé řadě svému dítěti vysvětlete, proč jsou přijímací zkoušky na střední školu důležité. Pokud se dítě k testům staví příliš laxně, uvědomte ho, že jde o událost, na základě které se bude odvíjet jeho další budoucnost. Na druhou stranu školáka nevystavujte přílišnému stresu – přeci jen nejde o život a pokud testy napoprvé nezvládne, nic se neděje. Stanovte si podrobný plán, na základě kterého budete s dítětem procvičovat látku. Spíše než několikahodinové nárazové učení preferujte několik desítek minut denně. Dětský mozek stihne vstřebat spoustu informací, ale není superpočítač. Nepřetěžujte ho a dopřejte dítěti dostatek volného času, kdy si bude moct odpočinout a načerpat novou energii. Škola by měla dítě na přijímací zkoušky připravit, ale nesmíte na to spoléhat. Systém výuky je individuální a může se stát, že i premiant u testů vyhoří. Zajímejte se proto o skladně přijímaček a snažte se procvičovat testy z matematiky nebo českého jazyka, které by se mohly v rámci přijímaček objevit. Nezapomeňte ani na diktáty k přijímacím zkouškám, protože právě na ty učitelé často zapomínají.

Testy na střední školy najdete i na internetu

Chcete-li budoucímu středoškolákovi pomoct, mohly by se vám hodit testy k přijímacím zkouškám, které najdete na tématickém portálu diktatyapriklady.cz. Na webu najdete testy z českého jazyka, matematiky, diktáty i všeobecné testy, které vychází z konkrétních podob přijímacích zkoušek a scio testů. Přijímací zkoušky online jsou zdarma a vaše dítě si je může vyzkoušet kdykoliv bude chtít. Vypracování jednotlivých testů není časově omezeno a po jejich absolvování uvidíte celkový čas. V praxi bude mít školák max. 60 minut na 40 otázek. Nezbývá, než vám i školáčkovi popřát pevné nervy. Budete je potřebovat! :-)