Co s dětmi (ne)dělat o prázdninách

Teplo, slunce, zábava, svoboda, žádné povinnosti, spousta volného času a naprostá pohoda – tak nějak si děti asi představují svoje ideální letní prázdniny. Rodiče občas ale mají trochu jiný názor. Co tedy o prázdninách dělat a nedělat?

Neučte se

Na začátku prázdnin se děti většinou těší, až odhodí školní batoh někde do kouta a užijí si zasloužený odpočinek. I ony totiž potřebují tzv. vypnout, nemá proto smysl nutit je do opakování učiva. Vy byste přece také nechtěli, abyste se koncem svojí dovolené museli zabývat čtením či zpracováváním pracovních materiálů. Vzdělávat je ale můžete nenásilnou hravou formou a nenápadně je učit při běžných denních činnostech tak, aby si toho ani nevšimly. Dejte dětem do ruky peněženku, aby si při nákupu zmrzliny musely samy odpočítat potřebné peníze, nebo se vydejte společně na nějakou farmu, kde si zvířata mohou zblízka nejen prohlédnout, ale zároveň se i dozvědět něco o jejich životě.

Dejte dětem víc volnosti

O prázdninách si děti zaslouží volnější režim. Odpadly jim totiž mnohé povinnosti – od každodenního chystání tašky do školy přes brzké vstávání až po chození na kroužky. Dejte jim proto prostor, ať mohou trávit čas podle svého a neorganizujte jim každou minutu. Potřebují odpočívat a „lelkovat“, psychologové dokonce tvrdí, že není na škodu nechat je trochu nudit. Nuda totiž v dětech probouzí kreativitu, musí se více zapojit, aby si vymyslely svůj vlastní program. To, že jim dáte volnost, však rozhodně neznamená, že byste si přestali udržovat přehled o tom, s kým, jak a čím tráví volný čas.

Buďte spolu

Prázdniny jsou dobou, kterou by měli rodiče a děti trávit co nejvíce dohromady a užívat si společné aktivity, na které v běžném „kolotoči“ povinností nezbývá čas. Věnujte se proto vašim potomkům na maximum a připravte jim zážitky, na které si pak, až zase budou chodit s batohem do školy, rádi vzpomenou. Program plánujte společně s dětmi, nestavte je před hotovou věc. Zeptejte se, co by si přáli a co se jim naopak nechce. A nebojte, něco velkého a hezkého se dá zažít i jinde než na dovolené u moře. Vždyť pořádné dobrodružství může klidně čekat i na chatě u lesa!

Publikováno: 27. 07. 2020

Kategorie: Děti

Autor: Adam