Co dělat, když má dítě záchvaty vzteku a vzdoruje?

Podobnou situaci možná zažíváte až příliš často: dítě si v poklidu hraje, ale najednou začne být neposedné, něco si usmyslí a vzápětí se vzteká tak hlasitě, že ho určitě slyší i v protější ulici. Jindy podobný záchvat vzteku předvede rovnou na veřejnosti. Jak se se silnými dětskými emocemi vypořádat, aniž byste udělala „přešlap“ ve výchově?

Vaše dítě není výjimkou, záchvaty jsou běžné

Náhlé záchvaty vzteku jsou typické především pro menší děti ve věku dvou až tří let, ale samozřejmě se nevyhýbají ani starším dětem, byť méně často. Psychologové radí zůstat v klidu. Vztekající se rodič vůbec nic nevyřeší, situaci naopak zhorší. Uvědomte si následující: vás dítko uprostřed záchvatu vzteku příliš nevnímá. Většinou vám proto nezbude než počkat, až se samo uklidní. Případně se snažte upoutat jeho pozornost něčím zajímavým. Není to snadné, ale opravdu se nenechte vyvést z míry. Od dítěte neodcházejte, buďte s ním v jedné místnosti. Blízkost rodiče mu dodá pocit, že není samo. V případě divočejšího chování (dítě kolem sebe máchá rukama, kope nohama...) se ho pokuste obejmout. Vaše objetí by potomka mohlo utišit o poznání dříve.

Čeho se vyvarovat?

Co byste rozhodně dělat neměla? Pamatujte, že s ječícím dítětem se nevyjednává. Přirozeně ho chcete uklidnit co nejrychleji, ale sliby a lákavé nabídky (koupí to či ono) jsou kontraproduktivní. Jenom byste si do budoucna zadělala na ještě větší potíže. Jste rodič a dítko nesmí mít pocit, že situaci nezvládáte – jste-li na veřejnosti, ignorujte zvědavé pohledy okolí. Jakmile se dítě uklidní, frustraci s ním proberte. Zajímejte se, proč k rozčílení došlo a v žádném případě potomka netrestejte.

Kdy navštívit odborníka?

Pokud máte pocit, že se chování vašeho dítěte zhoršuje – a záchvaty se objevují častěji, stupňují na intenzitě, neváhejte s návštěvou odborníka. Spoustu cenných rad vám poskytne dětský psycholog Praha 5 – Mgr. Kamila Prokešová. V příjemné atmosféře zmapuje problém a pomůže vám najít schůdné řešení. Psycholog Praha 5 využívá moderní terapeutické postupy, které jsou velmi účinné při práci s malými dětmi. Sama je matkou dvou synů a v oblasti terapie s dětmi má dlouholeté zkušenosti. Bližší informace a kontaktní údaje najdete na psycholog1.cz.

Publikováno: 30. 09. 2019

Kategorie: Děti

Autor: Adam