Pravda a mýty o plavání kojenců

Přemýšlíte o tom, že s vašim miminkem začnete navštěvovat kurzy plavání, ale poté, co jste se seznámili s možnými negativy, stále váháte? Plavání kojenců je u nás poměrně rozšířené, ale přesto existují dva tábory s protichůdným názorem. Na jedné straně stojí zastánci a na druhém břehu zase zarytí odpůrci. Ty většinou tvoří pediatři a odborníci. Rozhodli jsme se všechny výhody, ale také případná negativa této poněkud kontroverzní aktivity uvést na pravou míru.

Jaké jsou výhody plavání kojenců?

Představa, že je pro miminko pobyt ve vodě stresující, je naprosto mylná. Děti tráví spoustu měsíců v plodové vodě a bazén je pro ně naprosto přirozený. Díky plavání si velmi rychle osvojí techniky, které jim v budoucnu výrazně pomohou s výukou plavání svépomocí. Tím ovšem výhody plavání kojenců teprve začínají. Aktivita je vhodná také jako prevence respiračních chorob a může pomoci astmatikům (učení výdechu proti odporu). Tvrzení, že voda naopak může astma způsobit, není tak úplně pravdivé. Příčinou je chlór a lze ji eliminovat tím, že budete navštěvovat bazén, který je čištěn jiným způsobem (např. UV zářením či ionizací). Plavání batolat navíc podporuje koordinaci a hrubou motoriku, posiluje chuť k jídlu, prohlubuje spánek a v neposlední řadě prohlubuje vztah mezi dítětem a rodičem. Jde o jednu z mála činností, které lze vykonávat pravidelně a jedná se tak o výrazně zpestření leckdy monotónní rodičovské dovolené. A to jak pro miminko, tak i pro rodiče.

A negativa?

A jak je to se zmíněnými riziky? Ty jsou spojeny s nedostatečnou hygienou a způsobem, jakým je ošetřována bazénová voda. Chlór může způsobit infekce dýchacích cest, ekzémy, bradavice, plísně a dokonce astma. Předtím, než začnete na kurzy docházet, proto důkladně zmapujte prostředí.

Vyzkoušejte si plavání v ideálním prostředí

Chcete-li si aktivitu vyzkoušet, doporučujeme zkušební ukázkovou lekci plavání kojenců a batolat Praha, kterou pořádá plavecký klub Žabička. Lekce jsou určeny pro děti ve věku od šesti měsíců do tří let a pro všechny nováčky je připravena zvací informační schůzka, na které se dozvíte vše potřebné. Kurzy jsou pořádány pod taktovkou zkušených instruktorů a probíhají v kojeneckém bazénu, který je čištěn výkonnou UV lampou, ozónem a pískovou filtrací. Koncentrace chlóru je minimální a miminku tak nehrozí žádné zdravotní komplikace. Detailní informace a termíny najdete na webových stránkách www.plavani-zabicka.cz.