Nejlepší pes k dětem? No přece malý kontinentální španěl!

Děti zvířata milují a přestože se zpočátku spokojí s morčetem nebo želvou, zákonitě přijde doba, kdy vás začnou zpracovávat na psa. Pořízení čtyřnohého kamaráda je vážné rozhodnutí, kterému by měla předcházet rodinná debata. Budou se o něj děti starat i za půl roku? A za pět? Máte ke zvířatům vztah i vy a váš partner? Pokud na výše zmíněné otázky odpovíte ano, budete muset důkladně zvážit výběr plemena. V případě domácnosti, kterou obývají děti, jsou kritéria jednoznačná. Budoucí čtyřnohý kamarád nesmí být agresivní, ale naopak hravý a lehce zvladatelný. A přesně tohle do puntíku splňuje malý kontinentální španěl.

Oblíbenec šlechty

Malý kontinentální španěl se v posledních letech opět dostává do centra pozornosti, ale přesto nejde o nově vyšlechtěnou rasu. Naopak jde o psa s bohatou historií, který se v minulosti objevoval po boku šlechtičen. Nedala na něj dopustit Marie Terezie, madame Pompadour či Maria Antoineta a najdete ho na mnoha dobových obrazech. Psík patřil mezi vyhledávané objekty a ztvárnili ho i velikáni jako Rubens, Rembrandt a Goya. A to nejen jako věrného společníka významných dam, ale také houževnatého druha jejich manželů. Ti si ho s oblibou brávali na lov zajíců a skvělou službu jim prokázal také při štvaní lišek. Možná vás to překvapí, ale španěl, jehož minimální váha začíná na 1,5 kg, si troufl i na divoká prasata.

Španěl není domácí mazlíček, je to člen rodiny

Španěl má v kohoutku v průměru 28 cm a pyšní se harmonickou stavbou těla. Je velmi inteligentní, hravý a vyžaduje spoustu pozornosti. Neměl by si ho pořizovat nikdo, kdo mu nedokáže poskytnout dostatek lásky a pravidelně s ním vyrážet na procházky. Naopak je vhodný i pro naprosté začátečníky, kteří s chovem psů nemají žádné zkušenosti. K dětem je velmi milý a dokáže s nimi dovádět do rána do večera.

Pejsek je k mání ve dvou variantách, které se liší pouze postavením uší. Phaléne je má visící a papillon postavené. Volba je však čistě o osobním vkusu. Chcete si o něm přečíst další zajímavé informace? Najdete je na webu chovatelské stanice Arthur Bell na www.arthurbell.cz.

Publikováno: 17. 12. 2013

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: malý kontinentální španěl | pahléne | papillon