Kořen Maca: Poznejte účinky starobylé rostliny na vlastní kůži

Tzv. superpotraviny jsou v posledních letech velmi žhavé téma a pomalu, ale jistě, se stávají nedílnou součástí našeho jídelníčku. I vy jste možná zkoušela chlorellu nebo třeba mladý ječmen a poznala jste jejich pozitivní účinky na fungování organismu. Superpotravin je ale mnohem více a my vám představíme kořen Maca. Ještě jste o něm neslyšeli? Tato rostlina malého vzrůstu se pěstuje v Andách ve vysokých nadmořských výškách kolem 2 500 až 4 000 metrů nad mořem. A v čem je tak zvláštní, tedy mimo to, že je extrémně odolná?

Sexuální rostlina Inků

Kořen Maca je opředen mnoha legendami a indiánští bojovníci ho používali před bojem pro dosažení síly a vytrvalosti. Na nevšední vlastnosti této výživné rostliny však nedali dopustit ani španělští kolonizátoři, který o ni hovořili jako o „sexuální rostlině Inků“. A nebyli daleko od pravdy. Již v roce 1961 byly vědecky prokázány pozitivní účinky maky na plodnost a sexuální libido. Na druhou stranu nešlo o žádný převratný objev – o vlivu macy na plodnost se píše i v některých španělských kronikách.

Prevence před rakovinou a důkladná antioxidace

Ale tím výčet důvodů, proč se vyplatí maku pravidelně užívat jakožto doplněk stravy, teprve začíná. Za zmínku stojí silné antioxidační a protizánětlivé účinky, snížení riziko rakoviny prostaty, prsou, vaječníku, tlustého střeva a žaludku, ale také snížení hladiny cholesterolu. Maca navíc stimuluje mozkovou aktivitu a napomáhá tak k lepší koncentraci a paměti. extrakt macy

Složení macy

Co se týče složení, 60 až 70 % macy tvoří sacharidy. Zbytek náleží vláknině a 10 až 15 % vysoce kvalitním rostlinným bílkovinám. Rostlina obsahuje jen velmi malé množství tuku a je bohatým zdrojem minerálů, vitaminů a stopových prvků. Kořen maca se běžně prodává ve formě extraktu (prášek nebo sirup), tablet, tobolek a nejrůznějších potravinových doplňků a suplementů. Samozřejmě se vyskytuje také v běžné stravě, nicméně v našich končinách je v této podobě k dostání jen zřídkakde.

Namíchejte si vlastní doplňky stravy s macou

Pokud vás blahodárné účinky starodávné jihoamerické rostliny zaujaly, můžete ji objednat třeba prostřednictvím nové unikátní služby mixturam.cz, kde si namixujete vlastní doplněk stravy na míru. Sofistikovaný systém vám na základě vámi zadaných údajů doporučí vhodné složení a celkový dojem umocní originální název na etiketě. Ať už to bude samotný kořen maca nebo jeho kombinace s ostatními surovinami, rozhodně stojí za vyzkoušení!

Publikováno: 19. 11. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: kořen maca účinky | kořen maca zkušenosti