Jak na dopravní výchovu u malých dětí efektivně?

Máte pocit, že když vyjdete ven se svým malým prckem, vidíte na každém kroku auta, které ho ohrožují a musíte neustále hlídat, aby nevběhl pod kola? Časy, kdy mohli rodiče bezstarostně poslat své dítě samo pěšky do školy a nemuseli se ničeho obávat, jsou dávno pryč. Proto by se mělo i menší dítko naučit základní pravidla silničního provozu a zásady bezpečnosti. Jak na to hravou formou?

Zahrajte si tematické pexeso

Vyrobte si doma pexeso s dopravními značkami - nejprve základními a postupně dopravní značky přidávejte. Budete koukat, jak rychle se vaše dítě naučí všechny dopravní značky. Pro změnu si můžete vyrobit pexeso s účastníky silničního provozu a různými dopravními prostředky.

Skládejte puzzle

Nakreslete si dopravní značku a pak ji rozstříhejte na několik částí. Dítě má za úkol ji poskládat, pojmenovat ji a vysvětlit, co znamená.

Vydejte se na dopravní hřiště

V blízkém okolí určitě nějaké máte. Dopravní hřiště je pro výuku dítěte ideální. Může si vzít kolo, ale také se naučit jezdi na sedadle své elektrické čtyřkolky. Naučí se zastavit, odbočit a poznávat základní dopravní značení. A co když dopravní hřiště v blízkosti bydliště nemáte? Nevadí, i tak se může dítko prohánět na sedátku kole nebo elektrické motorky pro děti, a to po cestách, které mu na klasickém hřišti vyznačíte křídou!

Cesta autobusem

Když vezmete své dítě na výlet městskou hromadnou dopravou, snažte se mu vysvětlit všechna důležitá pravidla chování cestujícího. Na zastávce má dítě stát a dávat pozor, zda nestojí příliš blízko okraje vozovky. Při nastupování a vystupování vysvětlete dítěti, že se musí vás nebo madla pevně držet. Důležité je rovněž vysvětlit dítěti, že pro jeho bezpečí, zejména pokud má dítě méně než šest let, je lepší, když sedí, než kdyby stálo a drželo se madla.

Publikováno: 28. 02. 2021

Kategorie: Lifestyle | Ostatní

Autor: Adam