Krokodýlí ZOO v Protivíně úspěšně rozmnožila gaviály indické

Krokodýli jsou plazi, kteří zde žili už v dobách dinosaurů a od té doby se příliš nezměnili. Do tohoto řádu patří krokodýli, aligátoři a gaviáli. Pokud si přejete tato obdivuhodná zvířata vidět na vlastní oči, zavítejte do krokodýlí ZOO v Protivíně, která se věnuje jejich chovu i ochraně. Začátkem května se zde dokonce podařilo odchovat nejohroženější druh krokodýla – gaviála indického. Fascinují vás pravěká zvířata, ale umělé repliky dinosaurů vám nestačí? Pak vsaďte na krokodýly, kteří zde žili už v dobách, kdy byla planeta Země obývaná dinosaury. A pokud si přejete vidět většinu zástupců, navštivte krokodýlí ZOO v Protivíně.

Krokodýlí ZOO v Protivíně

V roce 2008 byla v ČR otevřena unikátní ZOO, která se věnuje zejména chovu krokodýlů. Tomuto záměru předcházel soukromý chov provozovatele zoo Miroslava Procházky, který se krokodýly zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde také získal první znalosti o chovu krokodýlů. V roce 1996 si zřídil vlastní chov a v roce 2005 se mu podařil odchov kriticky ohroženého krokodýla kubánského. Poté pan Procházka začal budovat protivínskou krokodýlí ZOO, která je dnes oblíbeným cílem mnoha návštěvníků všech věkových kategorií.

Světový úspěch

V Protivíně se v květnu tohoto roku jako první ZOO na světě mimo tropické země povedlo rozmnožit nejohroženější druh krokodýla – gaviála indického. Tento úspěch se povedl po 6 letech práce s gaviály a vylíhlo se celkem 14 malých gaviálů. gavial-bily

Jediný bílý gaviál na světě

Chovatelský úspěch gaviálů indických není jediným světovým prvenstvím protivínské krokodýlí ZOO. Návštěvníci zde také mohou vidět jediného bílého gaviála na světě – krásnou Afroditu.

Záměr krokodýlí ZOO Protivín

Hlavním cílem protivínské ZOO není pouze vystavování všech 23 recentních druhů krokodýlů, ale také vytvořit ideální podmínky k rozmnožování. Krokodýlí ZOO v Protivíně je také součástí šesti záchranných projektů a jako jediná v ČR opakovaně rozmnožuje kriticky ohrožené druhy krokodýlů. Více informací naleznete na www.krokodylizoo.cz

Publikováno: 30. 05. 2017

Kategorie: Lifestyle | Lifestyle

Autor: Adam

Tagy: gaviál | zoo protivín