Jak dítku usnadnit nástup do první třídy? Důležitá je laskavá náruč i vybavení, které si sám vybere

Nástup do první třídy je pro děti i rodiče poměrně náročná záležitost. Zcela nové prostředí, paní učitelky i spolužáci dokážou zamotat hlavu nejednomu prvňáčkovi. Jak dítku nástup do první třídy co nejvíce usnadnit? Máme pro vás několik tipů!

O všem mluvte

Kdy začít mluvit o změně, která budoucího školáka za pár dnů čeká? Děti si zpravidla samy řeknou o správný čas. Začnou se ptát na školu, co je čeká, kdy tam půjdou a koho tam potkají. Pokud tuhle potřebu nemají, je dobré začít o nástupu od první třídy mluvit v posledním týdnu prázdnin.

Ujistěte ho, že to zvládne

Kromě toho, že budoucímu prvňáčkovi řeknete, co všechno ho ve škole čeká a na co se může těšit, nezapomeňte ho ujistit, že všechno zvládne, a pokud bude mít jakékoliv potíže nebo obavy, kdykoliv se na vás může s důvěrou obrátit. U některých dítek se nevyhnete slzičkám, jiné naopak ze školy nebudou chtít domů. Vše je vzhledem k povaze a osobnosti prvňáčka nesmírně individuální.

Vyrazte spolu na nákupy

Před nástupem do školy bude potřeba prvňáčkovi pořídit spoustu nového vybavení. Aktovkou nebo školní taškou počínaje, svačinovým boxem a penálem konče. Na nákupy nicméně nevyrážejte sami, ale vezměte s sebou i dítko. Nechte ho vybrat třeba motiv školní brašny, penálu nebo dětskou láhev, která ho podpoří v pitném režimu. Speciální design pro malé i velké školáky nabízí třeba dětské láhve na vodu MEPAL, které pořídíte již od několika stokorun.

Odměňujte a překvapujte

Za několik prvních zvládnutých dnů ve škole odměňte prvňáčka nějakou tou drobností. Může jít třeba o drobnou sladkost, nebo výlet, či vybavení na cesty, které si sebou do přírody vezme. Do tašky nebo penálu mu můžete přidat i vlastnoručně namalovaný obrázek nebo třeba kytičku ze zahrádky. Dítko bude vědět, že na něj neustále myslíte a první školní dny pro něj budou o mnoho snesitelnější.

Nabídněte laskavou náruč i rameno k vyplakání

Jak už jsme zmínili výše, každé dítko bude během prvních školních dnů reagovat jinak. Někdy se možná nevyhnete slzičkám, to ale v žádném případě není důvod ke vzteku nebo kárání. Nechte dítko vypovídat, nabídněte mu rameno k vyplakání a hlavně jej ujistěte, že pro něj máte vždy připravenou laskavou náruč, kde si bude připadat bezpečně a především milovaně.

Publikováno: 01. 09. 2023

Kategorie: Děti

Autor: Adam