Cvičení v těhotenství - je vhodné?

Spousta žen se během těhotenství bojí náročnějších aktivit a problém vidí i v chůzi po schodech. A o nějakém cvičení nemůže být řeš. Obezřetnost je sice na místě, ale podle nejnovějších studií renomovaných amerických vědců je strach z cvičení zbytečný. Samozřejmě nejde o totožné techniky, které žena provozovala před těhotenstvím, nicméně určité aktivity mohou matce i plodu prospět.

Američtí vědči jsou jasně pro

Cvičení pro těhotnéV rámci studie byly zkoumány ženy v období mezi 28. a 32. týdnem těhotenství. Všechny budoucí maminky chodily nebo běhaly na bežeckém pásu, přičemž některé z nich před těhotenstvím cvičily nepravidelně nebo dokonce vůbec. Podle testů, které lékaři prováděli po každém ukončeném cyklu cvičení, bylo zřejmé, že ačkoliv se srdeční rytmus plodu zvýšil, nedošlo ke snížení průtoku krve a zcela v pořádku zůstal také biologický profil dítěte. Ženy, které před těhotenstvím cvičily, měly téměř identické výsledky jako ženy, které se cvičení nevěnovaly. Doktorka Szymanskiová (autorka výzkumu) uvedla, že zdravá těhotná žena může ve cvičení pokračovat i během těhotenství a ženy, které dříve necvičily, by měly s lehčími fyzickými aktivitami začít. Podle odborníků z U.S. Department of Health and Human Services je u zdravých těhotných žen žádoucí, aby alespoň dvě a půl hodiny týdně provozovaly středně intenzivní anaerobní cvičení. Tyto techniky napomáhají k lepšímu fungování kardiovaskulárního systému a mohou snížit případné komplikace v podobě cukrovky nebo vysokého tlaku. Každé těhotenství je ale odlišné a proto by měla rodička zkonzultovat svůj záměr s lékařem. Rozhodnete-li se během těhotenství cvičit, zbytečně se nepřemáhejte a zohledněte svůj aktuální zdravotní stav. I doktorka Szymanskiová poznamenala, že pro netrénované ženy je vhodná jen mírná úroveň námahy a měly by se zcela vyhnout rizikovým aktivitám, v rámci kterých může dojít k pádu.

Zkonzultujte své možnosti s odborníkem

Chcete-li se dozvědět, které cviky jsou pro vás vhodné a které byste naopak dělat neměla, navštivte konzultace o cvičení pro těhotné Praha v centru Headera Spa Clinic. Během čtyřicetipětiminutové konzultace vám zkušená lektorka vysvětlí vše potřebné, názorně předvede techniky a poradí vám ohledně správného držení těla. Sestaví pro vás individuální soubor cviků s ohledem na fázi vašeho těhotenství nebo období po porodu.

Publikováno: 13. 08. 2014

Kategorie: Těhotenství a porod

Autor: Adam

Tagy: cvičení v těhotenství