Zvyklosti a tradice, které by na české svatbě neměly chybět

Plánování svatby není jen o šatech, prstýncích a dortu. Chcete-li, aby svatebčané na událost hned tak nezapomněli, musíte se postarat o zábavu. A přestože se v dnešní době od tradic a zvyklostí obecně upouští, ty svatební jsou většinou výjimkou. Prozradíme vám, které byste měli dodržet i na své veselce.

Čtení svatebních blahopřání

Po obědě obvykle následuje čtení svatebních blahopřání. Měla by se toho ujmout osoba, která ještě není společensky unavená, má kultivovaný projev a dokáže utrousit pár vkusných vtípků. Novomanželé za přání děkuji a komentují.

Házení svatební kytice

Na kytici, kterou hází nevěsta otočená zády přes své levé rameno, vždy dychtivě čekají vdavekchtivé svobodné dámy. Kdo kytici chytí, toho čeká svatba. Dostane-li se do rukou někoho jiného, novomanželé budou mít štěstí.

Vybírání peněz

Vybírání peněz je jednou ze společenských tradic, které se udržely až dodnes. Ovšem pozor – mělo by se jednat o zábavu a nikoliv snahu obrat přítomné o všechny peníze. Vybírat se může do střevíčku, ale praktičtější (a roztomilejší) je kasa prase. Peníze se vždy dávají nevěstě! kasa-prase Kasička prase z nabídky Keramiky Andreas se nemusí rozbíjet – zespoda je víko, které lze otevřít a pak opět zalepit. Na přání vám však vyrobí i pokladničku, kterou bez kladívky neotevřete.

Únos nevěsty

Únos nevěsty plánují přátelé novomanželů a většinou ho uskutečňují po obědě, případně tehdy, kdy je větší zmatek a ženich si ničeho nevšimne. Přestože jde o poměrně zábavnou hru, má svá úskalí – rozhodně by se neměla protáhnout na delší dobu a narušit jinak pohodový průběh svatby.

Stahování a střílení podvazku

Hra spočívá v to, že si nevěsta sedne a vyhrne si šaty tak, aby měl ženich přístup k podvazku. Musí ho z nohy stáhnout jednou rukou nebo ústy. Pak se podvazek používá na další aktivity – třeba na „střílení“ mezi přítomné pány. Mužná síla toho, kdo podvazek chytí, se po dobu jednoho roku znásobí.

Publikováno: 24. 04. 2017

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adam

Tagy: svatební tradice | svatební zvyky