Víte, jak vyčistit zčernalé dětské náušnice?

To, že naše šperky reagují na prostředí, ve kterém se nachází, nebo na vlivy, jež na ně působí, je docela přirozená věc. Ať už nosíme zlato, stříbro, ale i jiné druhy kovů, tu a tam na nich můžeme pozorovat nehezké zčernání. Vyskytuje se i u dětských náušnic, a není divu, že spatří-li maminka začernalé ouška své maličké dcery, může se polekat. Proč se tak děje a jak černání zabránit?

Jak skladovat dětské náušnice

Často mají holčičky dvoje i troje zlaté náušnice. Jedny dostanou od rodičů, druhé od prarodičů, další o kmotry při křtu a podobně. Nejčastěji se u nás prodávají zlaté šperky ze 14-ti karátového zlata ryzosti 585/1000. Dětské náušnice z bílého zlata i klasické náušnice pro dospělé jsou stejné ryzosti. Černání šperků způsobuje jejich okolí, které na ně přímo působí. Vlhkost, světlo, částičky prachu a jiné složky ve vzduchu… Proto bychom měli šperky ukládat na tmavé, uzavřené místo pokojové teploty. Šperky mají rády tmu. Ideální jsou šperkovnice, které jsou za účelem úschovy šperků speciálně vyráběny. Rozhodně nenechávejte zlaté náušnice odložené jen tak volně, už vůbec ne např. na parapetu okna nebo tam, kde přes den svítí slunce. Šperky zčernají tím, že je nenosíme. Říkáme, že „zajdou“. Vliv na jejich lesk má i používaná kosmetika, a to nejen krémy, ale i make-up, sprchové gely, šampony, tělová mléka atd. Proto bychom správně měli šperky při jakémkoli odličování i mytí sundávat. Černání ale může vzniknout i tehdy, kdy je v těle zánět nebo máme zvýšenou teplotu. Anebo užívání různých léků. Tělo se přirozeně potí a vyplavuje látky, které se šperky reagují. Nejen zlaté, ale i stříbrné náušnice, prsteny a další nám najednou zanechávají na kůži tmavé šmouhy. Nutno však říci, že černání neznačí nekvalitní zlato, nebo jeho kompletní vadu. Jde jen o povrchové změny, které jsou velmi dobře odstranitelné.

Čištění zlata nechte odborníkům

Na trhu můžete najít pomůcky k domácímu čištění zlata i dalších kovů. Je ale lepší donést zlaté náušnice do zlatnictví. Zvláště, pokud jsou tvořeny i drahými kameny, perlami, nebo třeba minerály, nechceme přece, aby nám při čištění vypadly nebo se odlepily. Zlatník vám zlaté náušnice vrátí v jejich původním, dokonalém lesku.

Publikováno: 13. 10. 2021

Kategorie: Lifestyle | Ostatní

Autor: Adam