Prsa se během těhotenství a kojení mění. Buďte na změny připravená!

Spousta žen se na těhotenství těší i kvůli toho, že se jim výrazně zvětší dekolt. V žádném případě však nejde jen změnu velikosti – s prsy se toho děje mnohem více. Připravili jsme pro vás krátkého průvodce, díky kterému změnu anatomie pochopíte a lépe se připravíte na proces kojení.

Prsa během těhotenství

Prsa začínají růst již v prvních týdnech po otěhotnění a většinou se zvětší až o dvě konfekční velikosti. Příčinou růstu jsou nově vzniklé buňky, které se budou starat o produkci mateřského mléka. V další fázi jsou bradavky celé poprsí mnohem citlivější a zvyšující se průtok krve v prsní tkání je doprovázen nepříjemnými pocity a často i bolestí. Té mohou zabránit vhodně zvolené mateřské podprsenky, které zmírní pohyb prsou a tedy i jejich citlivost. Ve speciálním prádle lze také spát. Další změnou je ztmavení a zvětšení dvorců. I ta má samozřejmě svůj důvod – pro novorozeně je jednodušší tuto oblast identifikovat a přisát se. Během posledního trimestru pak z prsou může unikat menší množství mleziva, ze kterého se cca 3 po porodu stane mateřské mléko.

Prsa po porodu

Jakmile se miminko narodí, začnete s kojením. Kontrolujte si správnou polohu miminka, ale také bradavky. Nebudete-li těmto opatřením věnovat dostatek pozornosti, mohlo by dojít k poškození (popraskání) bradavek, které nejsou na tvrdé dásně novorozence zvyklé. I popraskané bradavky však lze účinně vyhojit a to pomocí speciálních krémů. Po celou dobu kojení dbejte na hygienu prsou i bradavek a často si je omývejte čistou vodou. Proti úniku mléka i v době, kdy zrovna nekojíte, jsou účinné speciální neprosakující vložky do podprsenky. I ty se však musí často měnit.

Tipy pro krásná prsa

Chcete-li, aby byla vaše prsa krásná i po kojení, používejte kojící podprsenky během dne i noci. Zachovají si svůj tvar a nevytahají se jako v případě běžné podprsenky. Pomáhá také pravidelné posilování prsního svalstva a ošetřování přírodní tělovou kosmetikou, která prsům přidá na pružnosti. Při výběru mateřské a kojící podprsenky hleďte na kvalitu zpracování a neváhejte investovat do kvality. Ideální jsou podprsenky se 100 % bavlny s dostatečným vyztužením, širokými ramínky a zapínáním vzadu. Musí vám perfektně sedět a netlačit vás. Investice se vám vrátí v podobě pěkných prsou. Ty nejlepší kousky najdete u specializovaného prodejce na www.spodni-pradlo.emanuela.cz. Nechybí ani luxusní prádlo Bravado Designs, ve kterém si budete připadat sexy i během těhotenství a kojení.