Podpořte svou imunitu

O imunitě mluvíme všichni, skloňujeme ji ve všech pádech, ale většina z nás nedělá nic pro to, aby měla silnou imunitu. O své zdraví se totiž začneme zajímat většinou až ve chvíli, kdy na nás takzvaně „něco leze“. To pak vezmeme lékárny doslova útokem a čekáme, že v tubičkách s léky najdeme zázrak na všechny neduhy. Jenže ono to tak docela není. O své zdraví bychom se ale měli starat mnohem dříve a hlavně průběžně. S podporou zdraví bychom neměli začínat až v říjnu a končit s ní na jaře, jen proto, že se jedná o období, kdy jsou všichni nemocní. Je důležité začít teď a už nepřestávat. Aby byl náš imunitní systém opravdu nezdolný a hlavně takový zůstal, chce to osvojit si pár věcí, které budeme dělat po celý rok. V období, kdy každý kolem nás kašle a kýchá, můžeme přidat doplňky stravy a vitaminy, které pomohou vyhrát bitvu s viry.

Čerstvý vzduch

Pohyb na čerstvém vzduchu je základním kamenem pro naše zdraví. I když už nám jde venku pára od pusy a počasí není zrovna příjemné, venkovním aktivitám bychom se rozhodně neměli vyhýbat. Obecně platí, že každodenní pohyb na čerstvém vzduchu dokáže s naším těle doslova divy. Obyčejná 20-ti minutová procházka dokáže podle odborníků snížit riziko nákazy chřipkovým onemocněním až o 40%. Při procházce se lépe okysličuje krev, mozek lépe funguje, stejně jako trávicí ústrojí. Během pobytu venku se do těla dostává tolik potřebný vitamin D a navíc taková obyčejná procházka je skvělým lékem proti stresu, špatné náladě a také nespavosti. A to jsou věci, které mají s naším imunitním systém také co dočinění.

Otužování

Určitě jste během loňského roku zaznamenali trend otužování, kdy se sociální sítě plnili celebritami ponořenými do ledové řeky. Pokud jste nad tím mávli rukou a překlikli na jinou fotku, teď je čas trend následovat. Není nutné rovnou skákat do ledové vody, i obyčejná studená sprcha po ránu může posílit naši imunitu. A proč je pro nás otužování tak zdravé? Jednoduše proto, že je našemu organismu přirozené. Pokud je nám zima, spustí se v těle stresové mechanismy, tzv. hormeze, které se tělo snaží připravit na nebezpečí. Pokud si tyto mechanismy v malé míře pravidelně vyvoláváme, mohou mít pro nás léčivé účinky. Pomáhají vybudovat silnější obranyschopnost, zrychlují metabolismus i lymfatický systém, vyplavují se díky nim do těla endorfiny nebo se zlepší cirkulaci krve a podobně.

Spánek

Dostatečně odpočatý organismus, který má během noci možnost se regenerovat, dokáže lépe bojovat s nepříznivými vlivy a všudy přítomnými viry. Ideální délka nočního spánku dospělého člověka je 6-8 hodin. Důležité je ale také prostředí ve kterém spíme. Místnost by měla být dobře větraná, nepřetopená a zajistit bychom si měli i to, aby nás během spánku nerušilo světlo z ulice, ani modré světlo vycházející z elektronických přístrojů. Naopak bychom v ložnici měli mít dostatek zelených rostlin, které jsou schopny vzduch čistit. Důležitý je také pravidelný spací režim, kdy chodíme spát i vstáváme každý den ve stejnou dobu.

Strava je základ

Pokud se špatně stravujeme, nemůžeme chtít aby naše tělo dobře fungovalo. Svou imunitu posílíme, pokud bude v naší stravě dostatek vitaminů jako je vitamin C a B, minerálů jako je zinek nebo selen, vlákniny, která je obsažena například v luštěninách a také zdravých tuků, Omega 3 mastných kyselin a podobně. Naopak rychlé cukry, škroby, nezdravé tuky a další dobroty, které bohužel najdeme v mnoha potravinách, nás naopak dokáží pěkně oslabit. V jídelníčku by tak neměla chybět čerstvá zelenina a ovoce, celozrnné produkty, kvalitní čerstvé suroviny bez stabilizátorů a konzervantů. Ne vše ale dokážeme pokrýt jen stravou. Zvláště v zimním období, kdy ovoce ani zelenina nemají takovou dávku vitaminů, jakou naše tělo potřebuje, je dobré přidat ještě kvalitní doplňky stravy.

Probiotika

Velmi důležitá jsou pro náš imunitní systém probiotika. Příznivě ovlivňují střevní mikroflóru v tlustém střevě, které je nejdůležitější imunitní orgán v těle. Většina z nás jej ale zanedbává a že ho má si vzpomene jen ve chvíli, kdy je něco v nepořádku. Laktobacily nebo bifikterie, jež jsou prospěšnými živými bakteriemi vznikajícími při mléčném kvašení, udržují hladinu pH, která je důležité pro správné fungování buněk imunitního systému. Proto bychom měli do jídelníčku zařadit například kefír, jogurty s živými kulturami, kombucha, fermentovaná zelenina a další potraviny. Probiotika si ale můžeme dopřát také jako doplněk stravy. TIP: Skvělým pomocníkem v období, kdy všude řádí chřipky a nachlazení, je Echinacea nebo-li Třepatka nachová. Ta podporuje správnou funkci dýchacích cest a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. [gallery link="file" ids="3067,3068,3069,3070,3071,3072,3073,3074,3075"] Produkty galerie
  1. Omega 3 90 tablet, Vitar, 179 Kč
  2. Zinek 90 tablet, Vitar, 69 Kč
  3. Vitamin D3 60 tablet, Vitar EKO Friendly, 199,90 Kč
  4. Complex 4 Imunita, Flora Natura/milujubio.cz, 529 Kč
  5. Echinacea, Flora Natura/milujubio.cz, 489 Kč
  6. Bylinný elixír 200 ml, MaxiVita, 65 Kč
  7. Horký nápoj Echinacea 10x4 g, MaxiVita, 75 Kč
  8. Pohanka 450 g, Menu Gold, 30,90 Kč
  9. Čočka Berglinsen 500 g, Menu Gold, 36,90 Kč

Publikováno: 31. 10. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam