Nepořádek doma může svědčit o psychických problémech
Obsah článku:
Říká se, že „pořádek je pro blbce, inteligent se vyzná i v nepořádku“. Ale není to spíše výmluva, kterou používáme proto, abychom vtipným způsobem zamaskovali zanedbanou domácnost? Důvodem vašeho negativního vztahu k úklidu však nemusí být lenost nebo nedostatek času. Odborníci z řad psychologů našli souvislosti mezi neuklízením a psychickými problémy!
Například špinavá kuchyň, ve které se nachází hnijící zbytky potravin. Rozhodně nejde o normální stav, ale spíše příklad deprese. Lidé trpící touto psychickou poruchu si nestojí za to, aby si uklidili ani uvařili.
Co se týče zanedbané koupelny, může reflektovat chronický stres. Třeba jste to právě vy, kdo nemá čas ani náladu na péči o svůj zevnějšek, a proto se ve vaší koupelně povaluje zbytek mýdla, téměř prázdná tuba od pasty, tupá žiletka a nic víc.
Charakter člověka se dá velmi snadno odvodit od stavu pracovního stolu. Nepořádek svědčí o kreativní, ale poněkud nevyzrálé osobnosti. Na tom by nebylo nic špatného, nicméně pořádek rozhodně zvyšuje pracovní produktivitu – proto je dobré ho udržovat.
Slabá vůle a prokrastinace se v domácnosti projevují například nánosy prachu na nábytku, nevyneseným smetím či horou špinavého nádobím.
No a pokud máte doma až příliš mnoho „krámů“, z nichž většinu vůbec nepotřebujete, pravděpodobně jde o velmi rozšířenou psychickou poruchu – lpěním na věcech kvůli pocitu moci. Pomohla by vám návštěva psychologa. Vysvětlení samozřejmě může být prostší, třeba jste jen konzervativní.