Intolerance laktózy u dětí

Mléko obsahuje cukr, který se skládá ze dvou molekul – glukózy a galaktózy. K tomu, aby je organismus mohl vstřebat, je zapotřebí je oddělit, což zabezpečuje enzym laktáza. Pokud v těle chybí, nebo není produkován v nedostatečném množství, dochází k takzvané intoleranci laktózy. Jde o problém, který se týká dospělých, ale také dětí. U nich jde naštěstí pouze o dočasnou intoleranci, kterou zapříčiňuje snížená tvorba enzymu laktázy v prvních měsících života. Projevuje se zvýšeným nadýmáním, zvětšením a ztvrdnutím bříška, ale také křečí. Změna osmotického tlaku ve střevech způsobuje ztrátu vody a pokud ji miminko nedoplní, může dojít k dehydrataci.

Jak postupovat v případě, že vaše dítě trpí intolerancí laktózy?

Kojící maminky by se měly vyvarovat potravin, které mohou koliku vyvolat anebo zhoršit. Mezi potraviny, které by se v jídelníčku neměly objevit, patří např. květák, brokolice, růžičková kapusta, okurky, cibule, paprika, káva a kořeněná jídla. Nezapomeňte, že vliv na to, jak se miminko cítí, má i prostředí, ve kterém žije. Nic mu neprospěje více, než klidná a harmonická domácnost. Další zajímavé informace si můžete přečíst zde. Projeví-li se u dítěte kolika, za kterou může nízká produkce laktázy, lze jeho trápení vyřešit pravidelným podáváním výživového doplňku s obsahem tohoto enzymu. Volně dostupné jsou např. kapky ColiPrev, díky kterým bude nepříjemná intolerance laktózy ta tam.

Střevní mikroflóru dítěte zlepší i probiotika

Výše zmíněné kapky ColiPrev je vhodné kombinovat přípravky s obsahem bakterií kmene Lactobacillus rhamnosus (známá tež jako probiotikum). Tyto živé organismy příznivě ovlivňují zdraví konzumenta tím, že zlepšují rovnováhu jeho mikroflóry. Mezi potraviny, které obsahují „hodné“ bakterie, patří také např. jogurt nebo kefír, nicméně podle lékařů je obsah probiotik zanedbatelný. Mnohem efektivnější jsou potravinové doplňky, ve kterých je Lactobacillus rhamnosus zastoupen ve větší míře. Mezi ty, které jsou vhodné i pro novorozence, patří ACTIBAX Probio a pro větší děti ACITAX Family ve formě čokoládového dražé.

Publikováno: 30. 06. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: intolerance laktózy u dětí | kapky coliprev | probiotika