Nejlepší ochrana proti útočníkovi: Myslete na prevenci a mějte po ruce obranný prostředek

V některých lokalitách není dvakrát bezpečno, a to bohužel ani za bílého dne. Jenomže co když nemáte na výběr a nemůžete se přestěhovat na bezpečnější místo? Měla byste zůstat doma a nevystrčit ven ani nos? To není zrovna dobré řešení – mnohem efektivnější je předcházet rizikovým situacím a když už k něčemu nestandardnímu dojde, být schopna adekvátně zareagovat.

Člověk, nebo pes - ochrání vás pepřový sprej a paralyzér

Můžete se stát obětí loupežného přepadení nebo znásilnění. Útočník dokonce nemusí mít konkrétní motiv – agresivní narkomani si své oběti příliš pečlivě nevybírají a obvykle se pustí do konfliktu s prvním člověkem, který se jim připlete do cesty. A aby toho nebylo málo, agresor může mít i jinou než lidskou podobu. Kontakt s rozběsněným psem také nemusí skončit nijak dobře... Přitom by stačilo mít po ruce vhodný nástroj pro sebeobranu – pepřový sprej nebo paralyzér.

Pepřový sprej neboli "pepřák"

Mezi nejefektivnější nástroje osobní ochrany bezesporu patří pepřový sprej. Má kompaktní velikost a lze ho nosit v kabelce nebo kapse. Tzv. „pepřák“ vás ochrání před nebezpečným agresorem i zvířetem. Pepřové spreje se vyrábí v různých variantách a nejprodávanější jsou „proudové“ či „paprskové“ typy. Tyto ochranné spreje jsou účinné na vzdálenost až 5 metrů a používá také PČR a bezpečnostní složky. Použití je jednoduché, ale je důležité zareagovat v momentě, kdy je útočník v optimální vzdálenosti (tedy ne moc blízko ani daleko). Tip: Bránit se můžete i stylově. Co takhle pepřový sprej v podobě rtěnky (viz. úvodní foto). peprovy-sprej

Elektrický paralyzér

Neméně oblíbené jsou také elektrické paralyzéry, které (stejně jako pepřové spreje) nezanechávají na útočníkovi žádné trvalé následky. Co se týče účinnosti, neřiďte se pouze hodnotou elektrického napětí – důležitější je proud udávaný v mA. Většina paralyzérů má proud o hodnotě 3 až 6 ml a maximální povolená hodnota je 10mA. elektricky-paralyzer Ať už si nakonec vyberete sprej nebo paralyzér, získáte pocit bezpečí a jistoty. Přesto se snažte střetu s útočníkem předcházet:
  • vyhýbejte se tmavým uličkám a opuštěným zákoutím
  • je-li to možné, choďte v doprovodu
  • riziko přepadení je vyšší ve večerních hodinách
  • předvídejte a mějte pepřák/paralyzer v pohotovosti

Publikováno: 19. 04. 2015

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: elektrické paralyzéry | jak použít pepřový sprej | sebeobrana