Místo displeje papír – papírnictví ochrání naše děti před digitální demencí

Děti ohrožují displeje. Tvrdí to přední mozkový specialista, prof. Manfred Spitzer, a nejen on. Řada studií dnes prokazuje, že děti technika negativně ovlivňuje. A co odborníci doporučují? Vezměte dětem z rukou displeje a dejte jim místo nich zpátky pastelky a papír. Míra používání moderních technologií přesáhla podle profesora Manfreda Spitzera, ředitele univerzitní psychiatrické kliniky v Ulmu (Německo), zdravou mez. Používání digitálních technologií vede ke změnám mozku a k rozkladu kognitivnívh funkcí. Pokud si myslíte, že se děti díky pohádkám a programům na DVD, YouTube, či v televizi více učí, podlehli jste mylnému předpokladu. Studie dokazují, že je tomu přesně naopak. Tyto děti jsou ve srovnání se svými vrstevníky naopak mnohem zaostalejší a mají výrazně menší slovní zásobu i schopnost porozumět textu. Kupte proto svému dítěti v online papírnictví raději pastelky, fixy, nůžky a papíry, a vzpomeňte si, co jste dělali v dětství bez mobilů a počítačů vy.

Kolo a pastelky

Pohybové a kreativní dovednosti jsou úzce propojeny s inteligencí dítěte. K rozvoji jemné a hrubé motoriky přispívá pohyb i dovednosti, které dítě získá běžnou hrou s pastelkami, fixkami, papírem, nůžkami či plastelínou. Tyto tradiční pomůcky dokážou nahradit mnohé hračky. Naučte dítě, že nemusí mít vše hotové, ale že je zábavnější si to vyrobit. Současně dopřejte dětem pohyb – na hřišti, na kole, ve vodě.

Učte dítě kreativitě

Kreativitu u dětí lze podpořit již od nejútlejšího mládí. Dělejte spolu třeba různá blahopřání k svátku, k narozeninám nebo k Vánocům. Můžete je tvořit od základu, nebo si pořídit hotová přání k narozeninám a ta pak společně dotvořit. Dozdobit třpytkami, dolepit fotky, domalovat, ozdobit okraje ozdobnými nůžkami. Ukažte dítěti, jak lze měnit svět díky nápadům a odvaze tvořit.

Rozvíjejte sociální dovednosti dětí

Sociální dovednosti dětí rozhodne nerozvinou sociální sítě. Ty by na sociálních sítích do 15 let neměly být vůbec. Potřebují reálný kolektiv, který najdou v různých sportovních a tanečních kroužcích. Ale rovněž při hře. Děti milují přebírání různých rolí, lidských i zvířecích. Vybavte své dítě pomůckami ke hře – pořiďte mu masky na karneval. Nemusí sloužit pouze k tomuto účelu. Budou skvělou hračkou pro dítě, vás jako rodinu, i pro kamarády vašich dětí. Papírnictví Paper.cz má v nabídce odolnější fleecové masky zvířat, ale i vtipné strašidelné masky. Dětem se budou určitě líbit. Dítě potěší ale i karnevalové sady, díky kterým se snadno promění na včelku nebo berušku.

Co pořídit dítěti místo mobilu nebo tabletu?

Voskovky, pastelky, fixy, vodovky a temperové barvy

Dejte dětem do rukou barvy. Neřešte, jestli je jejich postava tatínka pouhým hlavonožcem. Nechte je zkoumat, co umí jejich ruka s barvou. Neptejte se, co nakreslily, ale jejich dílo oceňte tak, že si jej vystavíte doma na nástěnce, nebo připnete na lednici.

Papíry, kartony, sešity

Postarejte se o to, aby dítě mělo vždy na co kreslit a malovat. Seznamte jej s různými materiály. Ukažte mu, jak kreslit na černý papír, jak využít staré balicí papíry, i jak tvořit z kartonu. Seznamte jej s kouzlením s hedvábným i s krepovým papírem. Dejte mu sešit s čistými stránkami, aby mělo vždy po ruce prostor, kam si může kreslit.

Nůžky a lepidlo

Nebojte se dát dítěti do ruky co nejdříve vhodné nůžky a lepidlo. Nechte jej stříhat obrázky z časopisů a lepit obrazce z útržků barevného papíru. Dejte dítěti rovněž gumu a umožněte mu výtvory dokreslovat, a pak tyto kresby opět mazat ze světa.

Plastelíny a modelíny

Pomozte dítěti proniknout i do světa 3D. Okouzlete jej světem plastelíny, modelíny, keramické hlíny, ale i kinetického písku. Nechte jej modelovat z těsta, a pokud je větší, tak třeba vyřezávat obličeje z brambor. Protože co ke kreativnímu tvoření nekoupíte v papírnictví, to určitě najdete v kuchyni.

Publikováno: 27. 08. 2019

Kategorie: Lifestyle | Ostatní

Autor: Adam