Jak zabavit děti, když se nudí? Pusťte se s nimi do kreativní tvorby! Vyrábět můžete šperky, svíčky i mýdla

Odborníci tvrdí, že by rodiče neměli dětem vymýšlet celodenní program a snažit se je a každou cenu zbavit. Druhým dechem však upozorňují na důležitost společně stráveného času. Ale jak neposedná dítka zabavit, když je venku nehezky a na všechny ty deskové hry se už nemůžete ani podívat? Jednoduchá rada zní – pusťte se do kreativního tvoření. Doma se dá vyrobit ledacos a radost z vlastnoručně vyrobeného šperku, svíčky nebo třeba mýdla jen tak něco nepřekoná!

Jak si doma vyrobit šperky?

Šperky a ozdoby všeho druhu milují hlavně malé parádnice, což ovšem neznamená, že se do výroby nemůžete pustit se synem – pokud si originální šperk nenechá pro sebe, jistě jím potěší vás nebo babičku. Na špercích je skvělé, že je lze vyrobit z neuvěřitelně širokého spektra materiálů. Nejoblíbenější jsou jistě korálky všeho druhu, nicméně můžete sáhnout i po něčem méně konvenčním. Co třeba pryskyřice nebo velmi zajímavá metoda decoupage, která spočívá v nalepení ubrousků na libovolný povrch a jejich následném lakování? Možností je vskutku nepřeberné množství a je jen na vás, zda se vydáte cestou korálkování, nebo úplně jiným směrem. Pokud vám při pohledu na všechny ty inspirativní fotografie náhrdelníků, náušnic, prstýnků, čelenek a dalších ozdob není vůbec jasné, jak jejich tvůrci postupovali, zachovejte klid. Nikdo učený z nebe nespadl a je jasné, že vám chvíli potrvá, než se do výroby šperků dostanete. Naštěstí máte k dispozici detailní návody i celé knihy – s těmi je tvoření mnohem jednodušší.

Jak si doma vyrobit svíčky?

Nebylo by jednodušší si svíčky koupit? Bylo, ale připravila byste sebe i děti o pocit s dobře vykonané práce. Vlastnoručně vyrobené svíčky jsou navíc levnější a jedinečné – dáte do nich kousek sebe. Jakkoliv se vám výroba svíček jeví jako náročná činnost, ve skutečnosti jde o příjemnou a jednoduchou aktivitu. Základní surovinou je vosk, který je běžně k dostání např. u specializovaného prodejce svicky.net (seženete zde také potřeby pro výrobu mýdel, šperků atd.) Pro začátečníky je rozumnou volbou kompletní sada, jejíž součástí je veškeré potřebné příslušenství včetně knihy o výrobě a zdobení. Jakmile nasbíráte první zkušenosti, pravděpodobně budete potřeby nakupovat jednotlivě dle vlastních preferencí.

Jaký zvolit vosk?

Vosky se vyrábí z různých materiálů a panují mezi nimi výrazné cenové i kvalitativní rozdíly. Chcete-li, aby vám svíčky hořely co nejdéle, plácněte se přes kapsu a vyrábějte je z vosku sójového. Kromě toho, že déle hoří, se z něj uvolňuje až o 90 % méně sazí než v případě parafínového vosku. Cenový střed představuje vosk palmový, který se vyznačuje tím, že na povrchu zanechává vlákna a stopy – proto se hodí spíše pro svíčky schované do neprůhledných nádobek. Zdaleka nejdražší a nejčistší je včelí vosk, jehož vůně je tak silná, že se špatně kombinuje s éterickými oleji a bylinami.

Jak vosk roztopit?

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak roztopit vosk, je použití dvou hrnců. Stačí, když menší hrnec s voskem vložíte do většího hrnce s horkou vodou.

Pozor na vlastnosti formy

Horký vosk má teplotu kolem 90 °C – zohledněte to při výběru materiálu formy. Ta by vám zároveň měla umožnit bezproblémové vyklopení ztuhlé svíčky.

Jak docílit toho, aby svíčka voněla?

Voňavá svíčka je ještě lepší než ta, která jen dobře vypadá. Běžně se používají esenciální oleje, jež nachází uplatnění také při výrobě mýdel, koupelových solí apod. Výběr vůní je pestrý – příjemně voní například eukalypt, grep, pomeranč či borovice. Pozor! Při výrobě svíčky dbejte zvýšené opatrnosti a vždy pracujte s ochrannými brýlemi.

Publikováno: 05. 09. 2020

Kategorie: Děti

Autor: Adam