Lifestyle Zvířecí mazlíčci

Co byste měli vědět, než dětem pořídíte pejska?

„Mami, já chci štěně!“, aneb tak nebo velmi podobně zní věta, kterou uslyší alespoň jednou za život snad každý rodič. S ohledem na statistiky, dle nichž je v České republice zhruba 2 miliony psů, lze konstatovat, že spousta maminek a tatínků žadonění svých ratolestí nakonec podlehne. Pokud momentálně čelíte právě takovému tlaku a v podstatě jste se již pro pořízení nového člena rodiny rozhodli, udělejte si jasno v tom, co vás čeká a nemine. Informace nám poskytli odborníci z MetropoleVet – vyhlášené veteriny v Praze.

Pejsek musí mít pelíšek

Představa, že s vámi bude sdílet postel, je možná lákavá, ovšem pro vaše i jeho dobro pro něj najděte jiné místo. Samozřejmě takové, kde mu nebude zima (ale ani příliš teplo). Gauč ani jiná vyvýšená místa vhodná nejsou – dávají zvířeti pocit, že jsou v hierarchii smečky výše než členové rodiny.

Investujte do kvalitního krmiva

Chcete-li, aby se pejsek těšil dobrému zdraví, nesmíte podcenit složení jeho stravy, a to především v období prvních měsíců. Alfou a omegou je optimální množství bílkovin, a to takové, aby štěně nerostlo příliš pomalu, ale ani rychle. Větší plemena vyžadují cca 27 %, menší kolem 30 %. Většina by měla pocházet z živočišných zdrojů.

Očkování a odčervení

Veterináři očkují většinu ras dle následujícího schématu: první očkování probíhá v 6. týdnu, druhé v 9. týdnu a poslední v 12. týdnu, kdy se zároveň očkuje proti vzteklině (na toto očkování pak pes dochází vždy jednou ročně).

Doporučený interval pro odčervení štěněte je ve 2, 4, 6 a v 8 týdnech věku. První tři odčervování obvykle probíhají ještě u chovatele. Určitě není od věci štěně do půl roku odčervovat pravidelně každý měsíc. Dospělého psa pak jednou až dvakrát za rok.

Máte další otázky? Praha – veterinární klinika má na svých stránkách metropolevet.cz poradnu, kde najdete veškeré informace ohledně chovu psa i jiných domácích zvířat.

Napište komentář