Co byste měli vědět, než dětem pořídíte pejska?

„Mami, já chci štěně!“, aneb tak nebo velmi podobně zní věta, kterou uslyší alespoň jednou za život snad každý rodič. S ohledem na statistiky, dle nichž je v České republice zhruba 2 miliony psů, lze konstatovat, že spousta maminek a tatínků žadonění svých ratolestí nakonec podlehne. Pokud momentálně čelíte právě takovému tlaku a v podstatě jste se již pro pořízení nového člena rodiny rozhodli, udělejte si jasno v tom, co vás čeká a nemine. Informace nám poskytli odborníci z MetropoleVet – vyhlášené veteriny v Praze.

Pejsek musí mít pelíšek

Představa, že s vámi bude sdílet postel, je možná lákavá, ovšem pro vaše i jeho dobro pro něj najděte jiné místo. Samozřejmě takové, kde mu nebude zima (ale ani příliš teplo). Gauč ani jiná vyvýšená místa vhodná nejsou – dávají zvířeti pocit, že jsou v hierarchii smečky výše než členové rodiny.

Investujte do kvalitního krmiva

Chcete-li, aby se pejsek těšil dobrému zdraví, nesmíte podcenit složení jeho stravy, a to především v období prvních měsíců. Alfou a omegou je optimální množství bílkovin, a to takové, aby štěně nerostlo příliš pomalu, ale ani rychle. Větší plemena vyžadují cca 27 %, menší kolem 30 %. Většina by měla pocházet z živočišných zdrojů.

Očkování a odčervení

Veterináři očkují většinu ras dle následujícího schématu: první očkování probíhá v 6. týdnu, druhé v 9. týdnu a poslední v 12. týdnu, kdy se zároveň očkuje proti vzteklině (na toto očkování pak pes dochází vždy jednou ročně). Doporučený interval pro odčervení štěněte je ve 2, 4, 6 a v 8 týdnech věku. První tři odčervování obvykle probíhají ještě u chovatele. Určitě není od věci štěně do půl roku odčervovat pravidelně každý měsíc. Dospělého psa pak jednou až dvakrát za rok. Máte další otázky? Praha – veterinární klinika má na svých stránkách metropolevet.cz poradnu, kde najdete veškeré informace ohledně chovu psa i jiných domácích zvířat.

Publikováno: 23. 10. 2020

Kategorie: Lifestyle | Lifestyle

Autor: Adam