Bolest bradavek při kojení: Jaké jsou její příčiny a jak ji překonat?

V žádném případě nehodláme rozporovat význam kojení. Naopak bychom rádi dodali kuráž maminkám, které od veledůležitého aktu odrazují bolestivé bradavky. Jistě, nejde o nic příjemného, nicméně přínos mateřského mléka je natolik velkolepý, že je správné najít jiné řešení než přestat kojit. Ale vše hezky popořádku.

Proč je kojení lepší než nekojení?

Ještě než se dostaneme k nejčastějším příčinám bolesti bradavek při kojení, připomeňme si hlavní benefity pro matku i dítě. V prvé řadě jde o rozvoj přirozené imunity. Kojené dítě přijímá v mateřském mléce všechny důležité látky a nehrozí alergická reakce. Jedná se o dokonalou výživu, kterou není možné 100% nahradit. Kojení má značný význam má i z hlediska vytvoření pouta mezi matkou a dítětem. To je díky napojení na prsy mnohem klidnější – a ke snížení stresu dochází i u matky, v jejímž těle probíhá zvýšená produkce endorfinů. Podle studií pak mají kojící matky menší pravděpodobnost rakoviny vaječníků a prsou či vzniku osteoporózy.

Co způsobuje bolest bradavek?

Na otázku, proč jsou někdy při kojení bolestivé bradavky, se nabízí rovnou několik možných odpovědí. Mezi nejčastější příčiny patří nesprávná technika kojení, kdy se dítě špatně přisaje. Dále pak nedostatek mléka z důvodu špatné techniky nebo nedostatečného přikládání dítěte k prsu. Na vině však může být také pomalé, nebo naopak rychlé spouštění mléka, nadměrné nalití prsou, ucpaný mlékovod či zánět prsní žlázy. S tím vším vám poradí kvalifikovaná laktační poradkyně. Vaši bolestivým bradavkám můžete snadno ulevit pomocí bio-aktivních nelepivých náplastí Multi Mam Compresses, které poskytují okamžitou úlevu, optimalizují stav pokožky, redukují otoky a zabraňují infekcím. Pro dítě nejsou nebezpečné – když dítě gel pozře, nijak ho to neohrozí.

Publikováno: 05. 08. 2021

Kategorie: Děti

Autor: Adam