Změnila se barva povrchu šperku? Nebojte se!

Téměř každý majitel šperku si přeje, aby byl právě jeho klenot stále oslnivý, a to i po letech nošení. Vězměte to do svých rukou, a prodlužte životnost každému šperku. Stačí se o své poklady řádně starat s láskou a opatrovat je tak, jak si zlaté šperky zaslouží. Deformaci šperku lze předejít? Zlaté náušnice nejsou příliš zatěžovaným typem šperku. Je třeba si dát pozor u visacích náušnic nebo také u zlatých kruhů. Při běžném nošení jsou naprosto v bezpečí, ovšem při odpočinku, ležení nebo spánku dochází k mechanickému poškození. Nejvíce citlivé šperky k poškrábání nebo dokonce k přetržení, jsou především ty, které nosíte na rukách. Čeká vás náročná práce na zahrádce, nebo si jdete zasportovat? Toto jsou případy, kdy své zlaté prsteny a náramky musíte vždy odložit. Myslete na to, že zlatý náramek musí mít především odpovídající délku. Příliš dlouhý náramek se snadno zachytává téměř o cokoliv. U zlatých řetízků vybírejte raději kvalitní a pevné typy řetízků jako je např. ankr, figaro, pancr či dvojpancr. Náhrdelníky je také nutné na večer odložit do své šperkovnice.

Šperk změnil barvu nebo zčernal

Skvělým příkladem změny barvy či dokonce celkového zčernání šperku jsou zlaté dětské náušnice. S růstem prvních zoubků se u dětí objevují vysoké teploty. Ve spojení s předepsanými medikamenty tak dochází k zčernání šperku. Stejná situace nastává i u dospělých. Zažeňte obavy, vždy jde jen o povrchovou vratnou deformaci. Kosmetika, chlorovaná voda nebo termální koupele jsou agresory číslo jedna. To vše má za následek, že váš zlatý šperk pozmění svou barvu. K zašednutí, poškrábání a rovněž ztrátě vysokého lesku časem dochází téměř u všech šperků. Oddalte tuto nevyhnutelnou součást životnosti. Nechte své zlaté šperky odborně vyleštit ve zlatnictví a nechte je opětovně zazářit.

Povrchová úprava rhodiem - skvělé řešení

Tato unikátní metoda se týká stříbrných šperků a šperků z bílého zlata. Je-li povrch výrazněji poškrábaný a chcete mu vrátit původní lesk, galvanická rhodiovací lázeň je k tomu nejlepší. Šperk se ponoří na určitou dobu do speciální lázně a je vlastně nově pokoven. Rhodium šperku dodá vysoký lesk a krásně zarovná škrábance. Povrchová úprava zabraňuje oxidaci, neboli černání. Zlaté šperky a šperky z bílého zlata spadají do oblasti hodnotných investic, na které se nedá tratit. Je důležité se šperky zacházet dle určitých pravidel.

Publikováno: 15. 11. 2020

Kategorie: Lifestyle | Ostatní

Autor: Adam