Zájem o investiční zlato v letošním roce vzrostl

Covidová pandemie změnila spoustu našich zvyků a mnoho z nich směrem k lepšímu. Příkladem je i to, jak se staráme o své úspory. Vlivem nejisté doby jsme se začali mnohem více zajímat, jak své našetřené peníze ochránit před inflací a ztrátou hodnoty. Češi jako konzervativní investoři vždy rádi uchovávali peníze na spořicích účtech s velmi mizerným zhodnocením. V posledním roce však rapidně stoupl zájem o investiční zlato, které má unikátní schopnost úspory chránit před inflací.

Zájem nových klientů o zlato je letos enormní

Trend, který pozorují všichni prodejci investičního zlata, potvrzuje Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz. E-shop je v provozu od roku 2003, takový zájem jako letos však jeho provozovatelé jen tak nepamatují. Zájem nových klientů je rekordní, ve velké míře se prodávají i malé slitky o váze 1-5 gramů, jež jsou cenově dostupné pro každého. To je pro e-shop velká změna. Dříve totiž do zlata investovali spíš větší investoři, kteří měli zájem o slitky vyšších hmotností. Dnes investují i menší klienti uvědomující si, že čím více peněz jde do oběhu, tím rychleji úspory ztrácí na hodnotě.

Poptávka po stříbru naopak poklesla

Stříbro ve formě investičních mincí (bullions) a slitků se naopak prodává méně. Určitě na tom má svůj podíl, že stříbro není osvobozeno od DPH. 21 procent z hodnoty každého slitku prodejce odvádí do státní kasy a stejné pravidlo platí taktéž pro další drahé kovy, ale i obrazy a další investiční prostředky. Jediné zlato je od platby DPH osvobozeno.

Kupují se švýcarské cihličky i české mince

Žádná česká mincovna nevyrábí investiční zlato ve formě slitků. Na našem území se nejvíce prodávají slitky švýcarské od rafinérie Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií Heraeus). Ve světě jsou velmi dobře známé a prodávají se za nízkou cenu. Vyrábí se už od hmotnosti 1 g, přičemž za takový malý slitek zaplatíte zhruba 1 500 Kč. V mincích je nabídka bohatá, každý si může vybrat minci s designem dle své představy. Velmi dobře se v ČR prodávají rakouské mince Wiener Philharmoniker. Zájem je také o naše české dukáty, třeba ty svatováclavské. Ocení je všichni patrioti, dodnes se vyrábí v ryzosti a velikosti, jaké stanovil český panovník a římský císař Karel IV. Jediný rozdíl je, že před těmi stovkami let se dukáty vyráběly přímo z našeho zlata těženého v Jílovém u Prahy.

Koupě investičního zlata je jednoduchá

Češi si oblíbili především nákup investičního zlata online. Z e-shopu zlate-mince.cz si ho objednáte pohodlně až domů, podobně jako když si objednáváte z e-shopu třeba knížky. Kdo by potřeboval radu, ten může elektronicky či telefonicky kontaktovat podporu. U dobrého prodejce však nemůžete sáhnout vedle, ať už si vyberete investiční zlato v jakékoliv podobě. Za zmínku stojí snad jen fakt, že zlaté mince se dají nakoupit diskrétně. Slitky se naproti tomu značí sériovým číslem.

Slováci nakupují raději osobně

Zájem o zlato stoupl letos taktéž u slovenských klientů. Ti na rozdíl od Čechů nakupují raději osobně v kamenných prodejnách a neváhají si kvůli tomu udělat výlet do Česka. Společnost Zlaté mince má mimo jiné pobočku na Moravě ve Vsetíně a slovenských zákazníků tam míří dost. Vsetín má pro naše sousedy od západních hranic velmi dobrou dopravní dostupnost, nákup zlata v Česku je pro ně prostě výhodnější navzdory cestě a směnnému kurzu. Slováci kupují především zlaté slitky o hmotnosti jedné unce (1 Oz) a vyšší. Na nákup zlata není nikdy příliš pozdě. Kdo nakoupil v minulosti, nyní se ze svého rozhodnutí raduje. Příště můžete být mezi těmi radujícími se i vy. Začněte pozvolna, jak již bylo zmíněno, nejlevnější zlaté slitky a mince se dají pořídit od 1 500 Kč.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance | Lifestyle

Autor: Adam