Vybíráme domácí odvlhčovač. Jaký je optimální výkon a vlastnosti?

Hledáte způsob, jak snížit vzdušnou vlhkost v místnostech a eliminovat tím příčinu vzniku plísní a množení bakterií? Chcete-li ve své domácnosti zajistit zdravější prostředí, pořiďte si odvlhčovač vzduchu. S ohledem na širokou nabídku modelů však musíte vybírat obezřetně – a zohlednit několik vlastností včetně klíčového výkonu.

Na co se při výběru odvlhčovače zaměřit?

Jaký bude mít odvlhčování vzduchu efekt, jde ruku v ruce s teplotou a vlhkostí vzduchu v místnosti. Roli tedy hrají parametry zvoleného odvlhčovače. Proces odvlhčení je efektivní pouze v případě, že zařízení zvládne během cca hodiny dvakrát přečerpat všechen vzduch v místnosti. Z tohoto důvodu někteří výrobci rovnou uvádí doporučený objem místnosti. Dalším důležitým kritériem je odvlhčovací kapacita, tedy množství litrů vody, které odvlhčovač přefiltruje během jednoho dne. U výrobků se vždy uvádí maximální množství při teplotě místnosti 30 °C a 80% vlhkostí. Vyšší hodnota pak značí výkonnější přístroj. Co se týče optimální hodnoty vlhkosti vzduchu v obytných místnostech – pohybuje se kolem 40-50 %.

Objem nádoby

Odlvhčovače se liší objemem nádoby, která se plní vodou. Většina modelů disponuje objemem od 2 do 7 litrů.

Hlučnost

Některé přístroje jsou výrazně hlučnější než jiné. Rozhodně se proto vyplatí sledovat hodnotu hlučnosti. Pohybuje se kolem 32 – 50 dB. Pořizujete-li si odvlhčovač do místnosti, ve které trávíte více času, preferujte tišší zařízení.

Další kritéria, která neopomenout

Při výběru odvlhčovače je vhodné myslet také na další vlastnosti, jako jsou přítomnost časovače, možnost plynulé regulace výkonu, přehledný displej, funkce anti-freeze (chrání přístroj proti zamrznutí) nebo automatické vypínání. Stále si s výběrem domácího odvlhčovače nevíte rady? Poohlédněte se po něm u specializovaného prodejce eprofi.cz a nechte si doporučit vhodný model. V nabídce nechybí ani profesionální topidla Master a další užitečná zařízení pro domácnosti průmyslové využití.

Publikováno: 19. 10. 2020

Kategorie: Bydlení | Lifestyle

Autor: Adam