Suchý dráždivý kašel: Co je příčinou, a jak ho léčit?

Není kašel, jako kašel. Co byste měli vědět o tom suchém dráždivém? Vyznačuje se otokem sliznice a malou tvorbou hlenu. K typickým projevům tohoto otravného a vyčerpávajícího onemocnění jsou neustávající dráždění ke kašli. Kašel není produktivní a většinou se stupňuje. Suchý dráždivý kašel je obvykle jedním z projevů akutní infekce horních cest dýchacích. Jedná se o onemocnění nejčastěji virového původů, v rámci kterého dochází k narušení ochranného filmu, překrvení a otoku sliznice. Tyto jevy vedou ke stupňování dráždivosti. K dalším příznakům patří horečka, bolest hlavy, bolest v krku, celková slabost a únava.

Jaké jsou příčiny?

Příčin suchého dráždivého kašle může být mnoho. Ke vzniku náhlého akutního kašle obvykle dochází bezprostředně po kontaktu s alergenem či nějakou dráždivou látkou (např. výpary chloru, zplodiny hoření apod.). K intenzivnímu kašli zase dochází po vdechnutí cizího tělesa – v takovém případě je nanejvýše vhodné vyhledat lékařskou pomoc. K dalším příčinám patří astma a onemocnění kardiovaskulárního systému.

Jak suchý dráždivý kašel léčit?

Nemocný by měl dodržovat klidový režim a přijímat dostatek tekutin. Ke zlepšení stavu může přispět také zvlhčení vzduchu v místnosti. Samozřejmostí by mělo být zamezení kontaktu s látkami, které kašel způsobují. Léčbu suchého dráždivého kašle se používají k tomu určené léky (antitusika). K přípravkům, které tlumí kašlací reflex, patří například Ambrobene (http://www.ambrobene.cz/suchy-kasel.php). Přípravek se vyrábí v podobě sirupu, roztoku či tablet. Obsahuje léčivou látku ambroxol (skup. expektorancií a mukolytik). Efektivně rozpouští hlen, zklidňuje podrážděné průdušky, usnadňuje vykašlávání, zvyušuje imunitu a podporuje průnik antibiotik. Abmrobene sirup je vhodný také pro děti již od kojeneckého věku. Ambrobene tablety (http://www.ambrobene.cz/ambrobene.php) pak pro děti od 5 let a pro dospělé.

Publikováno: 22. 02. 2018

Kategorie: Zdraví | Zdraví

Autor: Adam

Tagy: suchý dráždivý kašel