Ranní cvičení – proč je výhodné a jak s ním začít?

Cvičení bychom neměli zanedbávat ani v letních měsících. Teploty v tomto období však atakují rekordní hodnoty, proto je třeba tomu pohybové aktivity přizpůsobit. Nechodíte-li cvičit do fitness centra, pak byste se pohybu měli věnovat ideálně ráno, kdy je přece jen mnohem snesitelněji. Jaké další výhody ranní trénink přináší?

Budete aktivnější

Půjdete-li se ráno proběhnout nebo si zacvičíte v pohodlí domova, nabije vás to větší energií než šálek kávy, který byste si po probuzení dopřáli. Na rozdíl od kofeinu vám energie vydrží celý den, takže si na vás únava ani vyčerpanost nepřijdou. Pohoda se neprojeví jen na vaší fyzické kondici, ale i na té psychické, daleko snáz zvládnete nástrahy všedních dní.

Budete mít lepší náladu

To, že se při cvičení vyplavují endorfiny, každý dobře ví. Právě ony navozují pocit euforie a potlačují úzkostné nálady, proč si je tedy nedopřát hned po ránu a neužít si jejich efekt na maximum? Nejvíce si jich „vyrobíte“ při anaerobních druzích pohybu, třeba při běhu nebo cvičení se zátěží. Skvěle funguje i tanec. Hladina endorfinů navíc stoupá už po desetiminutové fyzické námaze.

Budete mít víc času

Půlhodinku fyzické námahy si odbudete raz dva, získáte tak dobrý pocit, že už máte tzv. splněno a můžete se po celý den věnovat jiným činnostem. Nemusíte tak neustále myslet na to, že vás to teprve čeká, a můžete si volný čas užít podle svého gusta, třeba se sejít s přáteli nebo vyrazit na kulturní akci, do kina, do divadla, na koncert. Léto nabízí plno příležitostí.

Jak tedy začít?

Důležitou roli sehrává příprava, a ta by měla začít už večer předem. Naservírujte si lehkou večeří, která bude dobře stravitelná. Ráno se budete skvěle cítit po rýži, vařené zelenině či kousku libového masa. Den předem si také nachystejte vhodné oblečení na cvičení. Zapomeňte na staré tepláky a vytahané triko, pořiďte si kousky, ve kterých se budete cítit sebevědomě a pohodlně. Když se oblečete do legín a sportovního tílka, daleko snáz se nabudíte k výkonu. Cvičíte-li mimo domov, pak si přichystejte sportovní tašku s veškerým vybavením do chodby ke dveřím. Když o ni vyloženě zakopnete, už na žádné výmluvy prostě nezbude prostor!

Publikováno: 27. 07. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam