Bude se plyn ke konci roku zdražovat? Prozradíme vám, jak za něj ušetřit tisíce!

Horké léto je definitivně to tam a topná sezóna pomalu, ale jistě začíná. Ti, kteří vytápí tuhými palivy již objednávají uhlí a připravují se na na sklízení. Většina domácností však topí plynem a s napětím očekává, jak se budou v posledním kvartále letošního roku vyvíjet jeho ceny. Zatímco cena elektřiny je fixní po celý rok, ke změnám sazebníků plynu dochází i několikrát ročně. Na začátku roku největší dodavatel RWE zlevnil a v reakci na něj také většina ostatních dodavatelů. Máme nyní očekávat opětovné zvýšení? Tak zlé to naštěstí nebude.

Plynu je nadbytek, ceny nahoru nepůjdou

Plyn je v současné době dostatek, čemuž napomohla těžba břidličného plynu v USA a vývoz zkapalněného plynu ze Středního východu. A když je něčeho dostatek, ceny musí logicky dolů. Podle odborníků proto ke zdražení nedojde a naopak se můžeme těšit na další pokles ceny plynu. Ať už však prognózy dopadnou jakkoliv, vy můžete za plyn ušetřit tak jako tak. Stačí si vybrat levnějšího dodavatele.

Změna dodavatele plynu je není komplikovaná a celá administrativa spočívá v uzavření nové smlouvy. O zbytek se postará nový dodavatel, který za vás vypoví starou smlouvu. Jediný předpoklad je, že jste ji neuzavřeli na dobu určitou. V takovém případě musíte počítat s úhradou sankčního poplatku, který je uveden ve smluvních podmínkách. Přechod se ovšem i přesto vyplatí – domácnosti, které plyn využívají k vytápění i ohřevu vody ušetří v průměru pět tisíc korun ročně, ale výjimkou není ani úspora ve dvojnásobné výši.

Jak za plyn ušetřit? Prostřednictvím porovnání cen plynu

Otázkou ale je, jak zjistíte, zda za plynu skutečně můžete ušetřit. I na ni existuje jednoduchá odpověď v podobě porovnání cen plynu. Služba je zcela zdarma a najdete ji například na tématickém webu www.energium.cz (provozuje ho známý portál Ušetřeno.cz). Na zmíněném webu najdete dotazník a poté, co do něj doplníte nezbytné údaje o vaší domácnosti (tedy výši aktuální spotřeby, stávajícího dodavatele a kontaktní údaje), získáte přehledné srovnání a dozvíte se, kolik můžete ušetřit. Takzvaná kalkulačka plynu je nezávazná a představuje nejrychlejší a nejefektivnějším způsob jak zjistit ceny od všech dostupných dodavatelů. Vyhnete se setkání s mnohdy vlezlými obchodními zástupci a vše vyřídíte z pohodlí domova.

Publikováno: 13. 09. 2013

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: cena plynu 2013 | kalkulačka plynu | porovnání cen plynu | zdražování plynu 2013