Plánujete koupi či prodej bytu? Na CINCINK vám pomohou

S příchodem dítěte se byt povážlivě zmenší. Dříve na vás s partnerem váš byteček působil jako útulné hnízdečko, dnes pociťuje spíše klaustrofobii a překážkový běh se stal každodenním sportem. Je na čase malý byt prodat a koupit větší rodinné bydlení. Jste doma na mateřské, takže partner „logicky“ nechal vše na vás. Prý ať se nenudíte. A úkoly jste dostala hned dva – prodat starý a koupit nový byt. Tak hurá do toho. Že o tom nic nevíte? Nevadí! Férový realitní portál CINCINK, za kterým stojí Komerční banka, to není jen tradiční inzerce zdarma, ale i celá řada dalších služeb, které i laikovi pomohou stát se přeborníkem v obchodování s realitami. I když zatím s těmi vlastními. Takže už víte, kam pro radu a pro pomoc. Důležité je vše dobře naplánovat. V mezifázi mezi podejem a nákupem nemáte kde bydlet. Takže z toho může být taková akce kulový blesk. I když dnes se dá do procesu změny bydlení zapojit banka, a tak dokážete vyřešit, že se nejdříve nastěhujete do nového, a až následně prodáte váš starý byt. Proto začneme radami týkajícími se nákupu.

Jak dobře koupit

Důležité je vědět, do čeho jdeme. Na CINCINK nám proto nabízí možnost objednat si službu odhadce ceny nemovitosti, a především technickou inspekci. Napadlo by vás, že i novostavby se dnes potýkají s tak fatálními závadami, že téměř znemožňují bydlení? Nemluvě o starých bytech nebo domech. Koupě bytu musí být dobře smluvně ošetřena. Pokud vám smlouvu nabídne prodávající, nikdy ji nepodepisujte bez konzultace s vlastním právníkem. Žádného nemáte? Na CINCINK s tím počítají a rádi vám vhodného doporučí. Nikoho o nic samozřejmě nežádáte a pouze si snadno službu právní konzultace online objednáte. K ruce se vám bude hodit rovněž daňový poradce. To proto, že podle nového občanského zákoníku máte povinnost právě vy, jako kupující, zaplatit daň z nabytí nemovitosti. A s daňovým poradcem se vyhnete nákladům navíc.

Jak dobře prodat

Jakmile víte, kam se budete stěhovat, a začnete se těšit na nové větší bydlení, je čas vrhnout se na prodej bytu. I s tím vám pomůže realitní portál CINCINK. Co vše se vám bude hodit? Určitě si nechte pomoci se stanovením správné prodejné ceny nemovitosti. Je škoda cenu podhodnotit. Ale příliš to s ní přehnat se taky nevyplatí. Prodat by se vám vaši nemovitost nemuselo povést. Prodej umí urychlit i dobře připravený inzerát. Dokonce dokáže zvýšit cenu nemovitosti. Důležitý je nejen dobrý text, ale rovněž kvalitní fotografie. Mnohdy je skvělé mít i 3D plánek nemovitosti a její vizualizaci. Každou ze služeb si lze na CINCINK samostatně objednat. Možná vás překvapím, ale i při prodeji bytu je dobré využít službu technické inspekce. V první řadě zprávu z ní nabídnete zájemcům o vaši nemovitost a nebudou se u vás střídat cizí inspektoři od kupujících. Vždyť kde na to brát čas? Je to ale i ochrana pro vás. Nový občanský zákoník umožňuje totiž kupujícímu i po uzavření kupní smlouvy žádat slevu na ceně kvůli skrytým vadám, které se objeví. Jak se říká, „přiznat barvu“ a ještě to mít černé na bílém, je pro vás vlastně ochrana. Žádná nemovitost není zcela bez závad a je ve vašem zájmu na ně upozornit. A pokud se závady objeví až novému majiteli, budete mít opět důkaz, že dříve jimi nemovitost netrpěla. Třeba jen nový majitel přestal dostatečně větrat a za vznik plísně v bytě si tedy může sám. Poptat máte možnost opět rovněž služby úschovy peněz, ale i právní služby. S kupní smlouvou se snažte přijít vy. Vždy si ji dokážete lépe ošetřit.

Publikováno: 23. 11. 2019

Kategorie: Bydlení | Lifestyle

Autor: Adam