Lifestyle Nakupování

Je nakupování přes internet bezpečné?

Žijeme v době informačních technologií, díky kterým můžeme ušetřit spoustu času i peněz. Na e-shopy, online bazary a aukce jsme si už dávno zvykli, i přesto však spousta z nás přemýšlí, zda s sebou virtuální nakupování přináší riziko.

Mezi největší výhody nákupu přes internet patří nižší cena zboží, a to o jednotky až desítky procent. Nehledejte v ní žádné zádrhele. Internetoví prodejci si mohou dovolit nastavit nižší marže z jednoho prostého důvodu. Ušetří na provozu kamenné prodejny a případně i platech zaměstnanců. Dalším benefitem je i rychlost, s jakou můžeme prozkoumat virtuální regály. Navštívit desítky obchodů během několika minut se nám v reálu zřejmě nepodaří 🙂 Výhody nakupování přes internet jsou jasné, přejděme k negativům.

I vy si možná kladete otázku, zda vůbec zboží dorazí. Co když místo vysněného kočárku nebo mobilního telefonu vybalíte z krabice něco úplně jiného? Ano, i to se stává a může se to stát i vám. Podobné případy se však týkají převážně nákupu v rámci inzerce nebo neprověřených prodejců. Předtím, než uskutečníte nákup, proto nezapomeňte prodejce „proklepnout“. Velmi užitečným nástrojem je hodnocení uživatelů na serverech typu Heureka. Nebo jednoduše „gůglujte“ – na pozitivní/negativní reference zanedlouho určitě narazíte.

U prověřených a dlouhodobě působících e-shopů navíc nebývá problém s reklamací. Zákaznická podpora funguje tak jak má a zboží je možno objednat expresně.

Některé e-shopy požadují platbu předem a to převodem na účet nebo prostřednictvím kreditní karty. V zahraničí jsou tyto formy plateb na denním pořádku, ale čeští zákazníci si na ně stále nemohou zvyknout. Pravdou je, že bude-li vás chtít někdo podvést, učiní tak i přes dobírku. Přesto plaťte kartou pouze u ověřených e-shopů, a to přes bezpečné platební brány.

Resumé? Nákup přes internet není nebezpečný, ale musíte si dát pozor, kde a od koho nakupujete.

Napište komentář