Jak uplést svetr

Byla doba, kdy si maminky nebo babičky sedly do pohodlného křesla a začaly plést svetr, čepici nebo ponožky. Byla to známka nejen toho, že se blíží zima a bude potřeba něco teplého na sebe. V zimním období se brzo stmívá, a tak u domácího krbu se tato doba využívala k pletení. Dnes mnoho mladých maminek pletací jehlice ani neumí držet v ruce. A je to škoda, protože se tak mohou naučit spoustu krásných vzorů, které pak smí prezentovat na svetrech a šálách pro svou drobotinu a i pro sebe.

Pletu, pleteš, pleteme

Uplést svetr nemusí být složité, pokud si člověk na to najde potřebné pomůcky na pletení a trochu času. Základem je mí alespoň trochu chuť se něco naučit a být připraven také na případné nezdary. Výsledek ale pak určitě stojí za to, protože z toho bude mít každý dvojnásobnou radost. Ke zdárnému konci, kdy se člověk může pochlubit vlastně upleteným svetrem, určitě ráda pomůže a poradí babička. Pletení za dob našich babiček bylo dokonalým zpestřením zimních večerů, ale i chloubou vlastního výtvoru. A pokud je babička spíše moderní žena plná elánu a sportovních aktivit, existují odborné časopisy, kde je uvedeno pletení krok za krokem.

Pletení jako koníček

Pletení ale nikterak neupadlo. Jsou i takové ženy, kterým se klubíčko vlny a pletací jehlice staly kamarádkou a pletení mají jako koníček. Svou šikovností a zručností dovedou vytvořit někdy opravdu dokonalé svetříky a čepice. Aby byl jejich výtvor ještě originálnější, všechny své výtvory lze doplnit nejrůznějšími ozdobami, knoflíčky nebo bambulkami. A nejen pro děti jsou k dostání také duhová klubka, která tvoří opravdu originální vzhled každého pleteného výrobku. Pletená móda je stále moderní a teplý svetr v sychravém počasí potěší jistě každého.

Háčkovaná zvířátka

Ale s vlnou se dá kouzlit i jinak. Jako velmi osvědčená ruční práce je také háčkování. K tomu je potřeba jen jeden háček a šikovné ruce. Z vlny, bavlnky či příze lze uháčkovat prakticky cokoliv. Nejoblíbenější jsou samozřejmě zvířátka. Vedou medvídci, myšky, sloni, berušky a dokonce i hadi. Fantazii se zde meze nekladou a šikovné maminky nebo babičky si umějí poradit.

Publikováno: 24. 11. 2021

Kategorie: Lifestyle | Móda

Autor: Adam