Hudba je pro děti důležitá: Proč byste jim měla každý den zpívat a hrát?

Nedaří se vám utišit dítě? Vyzkoušela jste všechny známé i méně známé metody včetně bílého šumu, ale nic z toho na vašeho potomka nefunguje? Možná jste zapomněla na nejjednodušší způsob, který naše maminky a babičky praktikovaly již dávno. Když se miminko bezdůvodně rozkřičí, zazpívejte mu. Zpěv je mnohem účinnější než řeč, což s můžete ověřit třeba hned. Na věku dítěte nezáleží – všechny milují hudbu již od plenek. K tomu, abyste miminko uklidnila, nepotřebujete nic víc než svůj hlas. U větších dětí pak neváhejte sáhnout po hudebním nástroji. Akordy a texty nejoblíbenějších písní nejsou těžké, pěkně pohromadě (a ve správném znění) je najdete na webu spisnickou.cz.

Nehledejte složitosti, zpívejte jednoduché písničky

Abyste dítě uklidnila, stačí málo. Ideální jsou tradiční lidové dětské písničky a rýmovačky. Dítko si slova snadno zapamatuje a později si je bude broukat společně s vámi. Ale samozřejmě můžete improvizovat – vymýšlejte si vlastní melodie a texty, váš hlas je mocný nástroj, se kterým dokážete hotové divy.

Děti, kterým jejich rodiče zpívaly, mají k hudbě blíže a obvykle jim nechybí sebevědomí.

Vliv zpěvu na děti je dlouhodobým předmětem zkoumání mnoha odborníků. Podle dr. Ruth Hewstonové z univerzity ve Warwicku se komunikační a jazykové dovednosti děti, kterým rodiče pravidelně zpívají, vyvíjejí o poznání rychleji. Zároveň se prohlubuje vzájemný vztah.

Zpíváte falešně? To přece vůbec nevadí

Mnozí rodiče se zpěvu záměrně vyhýbají, protože si myslí, že zpívat neumí. Je to i váš případ? I kdyby to byla pravda, nezáleží na tom. Pro každé dítě je hlas maminky fascinující melodií. A pokud chcete, aby váš potomek také zpíval, musíte mu jít příkladem. Pro stydlivější děti je důležité, aby viděly, že se jejich rodiče nestydí. Buďte vzorem, přestaňte hledat výmluvy, otevřete si online zpěvník a pusťte se do toho!

Publikováno: 23. 07. 2019

Kategorie: Děti

Autor: Adam