Hlídejte si cenu zlata, ať neutratíte o tisíce korun navíc

Chcete začít s investováním do zlata? Potom se nestačí koukat na cenu zlata na burze a porovnávat ji s tím, co nabízí první prodejce, jakého najdete. Jestli nechcete utratit až o tisíce korun navíc, vyhradíte si pár minut pro kritické porovnání nabídek od více prodejců. Více rad o investování do zlata najdete v tomto článku.

Znáte původ zlatých slitků?

Česká republika bohužel není v produkci investičních zlatých slitků samostatná. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Běžně dostupné investiční zlato v podobě slitků tak pochází převážně od švýcarských producentů. Také na sousedním Slovensku má mincovna Kremnica na starosti pouze ražby mincí, takže slitky je nutné nakupovat z jiných zemí.

Nakupujte zlato za aktuálně nejlepší cenu

Právě omezené možnosti nákupu zlatých slitků mohou být důvodem, proč Češi nakoupí slitek o trochu dráž v porovnání s rakouskými nebo německými investory. Na tom by ale nebylo zase až tak nic divného. O poznání horší je problém spočívající v rozdílnosti cen u jednotlivých prodejců. Ti mnohdy nabízí zlaté slitky za ceny, které se liší klidně i o 10 procent směrem nahoru či dolů od konkurence. Když si vezmete, že se investiční zlato kupuje mnohdy i za velké částky, jde o tisíce korun, které můžete zbytečně utratit, když nebudete věnovat pár minut výběru nejvýhodnější nabídky. Cena zlata na burze vám během hledání může sloužit jako pomocný ukazatel na dobré a horší nabídky.
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

Před nákupem si prověřte daný obchod

Jakmile vyberete takového prodejce, který nabízí investiční zlato za nejlepší cenu, ještě si ověřte, že jde o ověřenou společnost. Zkontrolujte historii firmy a prověřte také recenze zákazníků. Před objednávkou za velkou sumu si celý proces vyzkoušejte na menším objemu zlata.

Publikováno: 28. 11. 2021

Kategorie: Lifestyle | Finance

Autor: Adam