Braňte se nachlazení: Posilujte imunitu pravidelnou várkou vitamínů!

Každodenní stres, školní prázdniny, náročná práce, nedostatek odpočinku i chuť užít si zimní aktivity dosyta ovlivňují naši imunitu a tedy i zdraví. Rýma, kašel a nachlazení nejsou v zimních měsících nic příjemného, ale ani výjimečného. Jak se jim vyhnout? Oslabený organismus je k nastydnutí i nemocem mnohem náchylnější. Důležité tak je posílit imunitu a dát tak svému tělu šanci se bránit. Stačí jen pár jednoduchých kroků a naše imunita bude v lepší kondici:
  • Odpočinek. Bez něj to nepůjde, unavený organismus nemá sílu se bránit bacilům a onemocníte mnohem snadněji. Dostatek spánku i čas na příjemnou relaxaci je proto základem fungující obranyschopnosti organismu. Nemusíte stihnout vše a hned, když se cítíte vyčerpaní, odpočiňte si na masáži nebo třeba u dobré knihy s šálkem čaje.
  • Pohyb. Každý kdo se pravidelně hýbe, je více odolný vůči nachlazení. Tělo je zvyklé na zátěž a lépe se tak brání. Nemusí z vás hned být profesionální atlet, ale pravidelná procházka nebo cvičení doma vám imunitu posílí.
  • Vitamíny. Pomáhají v boji s oslabenou imunitou a tak na ně nesmíme zapomínat. Přirozený zdroj je v potravinách, ovoci a zelenině, přes zimu jich ale máme často málo a tak je dobré přísun zvýšit a svou imunitu tak podpořit. Snadný a chutný způsob, jak do sebe dostat hodně vitamínů, je smoothie, koktejl z ovoce a zeleniny doplněný o tekutinu a další přísady. Zvládnete ho udělat doma a podle své chuti, univerzálbí recept totiž nenexistuje. Dobrým pomocníkem k přípravě smoothie je vysokootáčkový mixér Zeus od společnosti Orava, který díky svým 20 000 otáčkám za minutu zvládne rozmixovat i obilí nebo kostky ledu. Připravit si koktejl plný vitamínů je velmi snadné, do mixovací nádoby dáte ovoce a zeleninu podle chuti, doplníte vodu nebo mléko a přidat můžete i ořechy nebo bylinky. Pak už jen mixér zapnete a nerezové nože a výkonný motor se postarají o vše ostatní. K mixéru patří i tři mixovací nádoby s víčky o objemu 900ml a dvě o objemu 500ml, bez problémů tak můžete připravit smoothie do práce i do školy pro celou rodinu. Chuť je jen na vás, použijte ovoce a zeleninu, které máte rádi a nebojte se kombinací. Každodenní dávku vitamínů tak můžete mít k dispozici v chutné formě, kterou si zamilují i děti.
Odolat v zimě všem bacilům a nástrahám chladného počasí je s posílenou imunitou mnohem snadnější.

Publikováno: 15. 01. 2020

Kategorie: Zdraví | Lifestyle

Autor: Adam