Bezpečný obývací pokoj bez zbytečných nástrah pro děti
Zařizujete nový obývací pokoj? V tom případě nezapomeňte učinit určitá opatření, která minimalizují riziko zranění vašeho potomka. V České republice je míra zranění dětí v domácnostech vyšší než v jiných vyspělých evropských zemích. Někdy přitom stačí několik základních opatření...
V obývacím pokoji by neměly být žádné předměty, které se mohou na dítě převrátit. Respektive by neměly být v dosahu dítěte. K tomu vám poslouží vhodně zvolená obývací stěna se soustavou závěsných skříněk a polic. Ostré a rozbitné věci umístíte do výšky, kam dítko nedosáhne. To samé platí i o televizoru – je-li to možné, namontujte jej napevno ke stěně nebo alespoň umístěte do horní části nábytku. Ve dvířkách nenechávejte klíčky a raději je vždy uzamkněte. Malé děti jsou zvídavé a rády podnikají „průzkumné akce“.
Ostré rohy nábytku zakryjte plastovými chrániči rohů a do zásuvek vložte dětské pojistky. Sedací souprava a křeslo sice potenciální hrozbu nepředstavují, ale raději se poohlédněte po praktické barevné kombinaci, na které nebudou vidět skvrny. Případně po snadno čistitelném materiálu. Spoustu inspirace související s výběrem nábytku najdete na portálu Biano.cz.
Jednou z největších hrozeb je konferenční stůl, kolem kterého se děti pohybují vůbec nejčastěji. Bude-li to možné, pořiďte si stůl bez nebezpečných hran. Naprosto nevhodné jsou konferenční stoly s volně položenou skleněnou deskou.
Podcenit byste neměla ani skladbu rostlin. Děti mají tendenci ochutnávat vše, co se jim připlete do cesty, takže se vyhněte květinám, které mají ostré hrany listů nebo jsou jedovaté.
Nezapomeňte zajistit balkonové dveře pojistkou proti otevření a případně je zajistěte ochrannou fólií proti rozbití. Krb opatřete ochrannou mříží, která dítě drží mimo dosah topeniště.
Publikováno: 06. 08. 2016
Kategorie: Děti