Tipy pro čisté a svěží prádlo

Praní je pro někoho nepříjemnou činností, které by se nejraději vyhnul. Přesto je tato domácí práce nutná a většina z nás pere alespoň jednou týdně. Víte, jak prát, aby bylo vaše oblečení i spodní prádlo stále jako nové a navíc bylo i čisté a svěží?

Praní na správnou teplotu

Jednou z nejdůležitějších věcí při praní je roztřídění prádla. Většina z nás prádlo třídí podle barvy a také podle materiálu. S tím souvisí i teplota prádla, kterou musíte zvolit správně. Pokud byste zvolili moc vysokou teplotu, může se stát, že se prádlo zmenší až o jednu velikost. Pokud by byla teplota příliš nízká, tak se prádlo nemusí dobře vyprat. Většina bavlněných kousků oblečení, včetně pánských bavlněných trenýrek, se pere například na teplotu 40° C. Ručníky a ložní prádlo můžete prát až na teplotu 60° C.

Vhodný prací prášek

Kromě správné teploty je dobré vědět i jaký prací prášek použít. Existuje široká nabídka pracích prášků, gelů nebo pracích tablet, které vám pomohou, aby vaše oblečení bylo jako nové. Můžete použít i speciální prášek na bílé prádlo nebo na černé prádlo, které vám pomůže udržet syté barvy. Prát můžete i v pracích kapslích, kdy už do pračky nepřidáváte aviváž.

Kdy vynechat aviváž

Aviváž vynechte v případě, že perete dámské nebo pánské spodní prádlo. Pokud chcete aby vám spodní prádlo vydrželo a neztratilo svou barvu ani pružnost, tak se vyhněte i příliš vysoké teplotě. U mnohých kousků spodního prádla se doporučuje vyprat ho jen v ruce. Doporučuje se prát také podprsenky, i když se jedná o pohodlné sportovní podprsenky, v pracích sáčcích.

Sušení v sušičce

Zajímejte se také o to, jaké prádlo můžete dát do sušičky. Na některých kouscích oblečení je přímo napsané, že do sušičky nepatří. Jedná se většinou o plyšové deky, pyžama, termoprádlo, případně softshelové kalhoty a bundy. Stejně tak do sušičky nepatří spodní prádlo, zbytečně byste tak snížili životnost pohodlných dámských kalhotek a pánských bavlněných trenýrek. Tyto menší kousky oblečení nechte uschnout na radiátoru, případně, pokud to dovolí počasí pověste prádlo ven. Dejte si však pozor na slunce a snažte se prádlo věšet vždy rubem nahoru. Zabráníte tak tomu, aby vaše prádlo na venkovním sušáku vybledlo.

Publikováno: 20. 03. 2020

Kategorie: Lifestyle | Móda

Autor: Adam