Olivový olej má své čestné místo i v českých kuchyních

Chcete připravovat jídlo zase o něco zdravěji? V tom případě se zařaďte mezi ty, kteří již poznali tajemství olivového oleje. Podle nejnovějších průzkumů se olej z oliv vyskytuje ve většině českých kuchyní. Důvodů je přitom hned několik a vy se o nich dočtete v dnešním článku.

Olivový olej a zdraví

Extra panenský olivový olej je jako stvořený do salátů, studených omáček a polévek. Stejně dobře se ale hodí také do zapečené zeleniny, na zakapání rybího masa, nebo zkrátka na smažení. Zvýšené oblibě vděčí za pozitivní vliv na lidský organismus. Obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, které pomáhají proti cukrovce druhého typu, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a navozuje pocit sytosti, čímž pomáhá proti obezitě. Díky bohatému obsahu antioxidantů navíc snižuje riziko rakoviny kůže a chrání červené krvinky před poškozením. A aby toho nebylo málo, zvlhčuje poškozené a suché vlasy. Olivový olej má i další blahodárné účinky, nicméně rozhodující je kvalita konkrétního produktu. Určitým vodítkem může být cena – příliš levný olej se svou kvalitou nemůže rovnat prémiovým značkám. Pro lidské zdraví je nejprospěšnější panenský olivový olej lisovaný za studena, nikoliv olej z pokrutin, který vzniká rafinací. extra panenský olivový olej

Hodí se na přípravu masa?

Někteří lidé tvrdí, že se olivový olej nehodí k přípravě masa, protože se při dosáhnutí určité teploty přepaluje. Není to tak úplně pravda – v některých případech je sice vhodnější jiný typ oleje, ale i tak je olivový olej pro přípravu masa a především restování jako stvořený. Kdyby si vaše steaky mohly vybrat, hlasovaly by všemi deseti pro unikátní chuť oliv.

Extra panenský olivový olej z Kréty

Není tajemstvím, že nejkvalitnější olivové oleje pochází z Kréty – samozvané Mekky olivových hájů. Dopřát si je můžete i vy, například pod značkou Terra Creta, které k nám dováží společnost PeMaP. V pestré nabídce najdete olivové oleje balené v plechovce, ale také originální balení ve spreji. Produkty Terra Creta jsou běžně dostupné v obchodních řetězcích, ale můžete je zakoupit také z pohodlí domova na www.pemap.cz.

Publikováno: 18. 01. 2015

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: olivové oleje terra creta | olivový olej a zdraví | olivový olej na pečení