Co zařídit před dovolenou v zahraničí?

Léto je sice v nedohlednu a s ním i dovolená v zahraničí, ale třeba si ji dopřeješ mnohem dříve. A když ne, čas letí jako šíp. V každém případě - pokud plánuješ letos cestovat do zahraničí, je důležité zařídit si několik věcí předem, abys měla co nejlepší zážitek a minimalizovala stres. V tomto článku ti přinášíme několik tipů, co před dovolenou v zahraničí zařídit.

Platné cestovní doklady

Cestovní doklady jsou nezbytnou součástí každého zahraničního výletu. Ujisti se, že máš platný cestovní pas a případně i vízum, pokud je to požadováno pro zemi, do které cestuješ. Pas by měl být platný minimálně několik měsíců po plánovaném datu návratu. Je dobré si kopii dokladů nechat doma a mít je v elektronické podobě např. na telefonu, abys je mohla případně snadno a rychle předložit.

Parkování auta v době tvé nepřítomnosti

Co se týče parkování, pokud plánujete dovolenou letecky, ideální je rezervovat parkování letiště Praha v co nejkratší vzdálenosti od letiště. Parkování přímo v letištním areálu však bývá drahé – mnohem ekonomičtější je parkoviště letiště Praha TOP PARKING, které nabízí prostorný hlídaný areál v blízkosti letiště, a to za nejnižší ceny v oblasti Ruzyně. Využiješ-li parkoviště u letiště Václava Havla Praha, budeš mít letištní transfer zdarma.

Cestovní pojištění

Před cestou do zahraničí bys měla uzavřít cestovní pojištění, které ti pomůže s řešením nepříjemností, jako jsou zdravotní potíže, ztráta zavazadel nebo krádeže. Pokud cestuješ do země mimo EU, může být povinné mít odpovídající cestovní pojištění. Ujisti se, že pojištění pokrývá veškerá rizika, která ti reálně hrozí, a máš u sebe všechny potřebné kontakty a informace.

Zdravotní předpisy

V některých zemích mohou platit specifické zdravotní předpisy, např. povinné očkování proti některým nemocem. Zkontroluj si proto před cestou, zda jsou pro zemi, do které cestuješ, platné nějaké zvláštní zdravotní předpisy a zkontaktuj svého lékaře nebo cestovní kliniku, aby ti poradili s případnými očkováními nebo jinými preventivními opatřeními.

Měna a platební karty

Před odjezdem si ověř, jakou měnou se v zemi, do které cestuješ, platí, a zjisti, zda je vhodnější si peníze vyměnit předem nebo na místě. Kromě hotovosti se také ujisti, že budeš mít k dispozici platební kartu, kterou můžeš použít na bankomatech nebo v obchodech. Je dobré si zkontrolovat, zda má karta mezinárodní platnost a zda bude přijímána v zemi, do které cestuješ. Pokud máš v úmyslu platit kartou, zkontroluj si poplatky za platby a výběry na bankomatech v cizí měně.

Záložní plán

Vždy se může stát, že se něco nepředvídatelného stane a tvůj plán dovolené se zhatí. Proto je dobré mít záložní plán, jak situaci řešit. Ujisti se, že máš k dispozici dostatek finančních prostředků na případné nouzové řešení a zkontroluj si, jaké jsou podmínky storna ubytování a dopravy

Kontakty a informace

Měj vždy u sebe seznam kontaktů, jako jsou čísla na zdravotní záchrannou službu, policii, ambasádu nebo konzulát. Pokud potřebuješ poradit s nějakým problémem, měj k dispozici i kontakty na svého cestovního agenta nebo ubytovatele. Důležité je také mít u sebe kopie cestovních dokladů, pojištění a dalších důležitých dokumentů.

Publikováno: 24. 02. 2023

Kategorie: Lifestyle | Cestování

Autor: Adam