Jízda s dítětem v autě: Jak na to, aby byla bezpečnější

Spousta rodičů pravidelně absolvuje společně s dítětem kratší či delší cesty automobilem, ale jen někteří dodržují základní zásady bezpečnosti. Chcete-li výrazně snížit riziko nehody či jejích následků, nepřestávejte číst. Prozradíme vám, jak na to.

Pořiďte si bezpečnější vůz

Jezdíte v automobilu, který byl vyroben v polovině devadesátých let? Pak pravděpodobně neodpovídá současným bezpečnostním standardům. Pokud máte ušetřeno bokem, případně by váš rozpočet nezatížila půjčka – zvažte pořízení novějšího modelu s patřičnými bezpečnostními prvky, jako jsou ABS, ESP, isofix (pro upevnění sedačky) a airbagy. Bezpečnostní systémy vás mohou zachránit ve vyhrocené situaci. A když už dojde k nárazu, budete mnohem lépe chráněni. Následky bouraček ve starších vozech jsou většinou fatální i v poměrně malé rychlosti.

Pořádná autosedačka

Ušetřit můžete na něčem jiném – do autosedačky investujte, a to především v případě, že si nemůžete dovolit bezpečnější automobil. Kvalitní autosedačka je alfou a omegou bezpečnosti vašeho dítěte a samozřejmě by měla odpovídat jeho věkové a váhové kategorii. Děti s váhou pod 13 kg jezdí v tzv. vajíčku, těžší děti v klasické autosedačce ve směru jízdy.
Pozor – při jízdě s vajíčkem na předním sedadle vždy vypněte airbag!

Pomoct může i samolepka „dítě v autě“

Ačkoliv je to k nevíře, bezpečnost v autě může zlepšit i zdánlivě nepodstatný detail, jako je samolepka dítě v autě. Jak je to možné? Jednoduše – má psychologický efekt na ostatní řidiče, kteří se automaticky chovají obezřetněji. Když řidič ví, že je dítě v autě, podvědomě se na vozidlo přestane „lepit“ a naopak začne brát ohledy. Samolepky se prodávají v různých provedeních. Oblíbená je především samolepka se jménem dítěte. Najdete ji například na www.samolepkaditevaute.cz.

Publikováno: 19. 03. 2018

Kategorie: Lifestyle | Ostatní

Autor: Adam

Tagy: jízda s dítětem v autě | samolepka dítě v autě