Co je to kratom a jaké má zdravotní výhody?

Kratom neboli strom Mitragyna speciosa pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně tedy především z Thajska, Bornea a Malajsie. Ovšem největší množství kratomu dováženého do Evropy, putuje z Indonésie. V Indonésii je totiž povoleno kratom pěstovat a vyvážet do celého světa, avšak samotná konzumace je v této zemi přísně zakázána. V tomto článku jsme pro vás sepsali hned několik užitečných informací, co byste o stromu Mitragyna speciosa měli vědět.

Co je kratom?

Strom Mitragyna speciosa se řadí do kategorie kávovníků. Je hojně využíván ve východních zemích již od pradávna, kde sloužil především k lékařským účelům, kvůli jeho stimulačním účinkům. Lidé kratom konzumují z důvodu tzv. nakopnutí. Povzbuzující účinky, které kratom konzumentovi propůjčuje. Pokud však nedodržíte správné dávkování, je velmi pravděpodobné, že si na chvíli pospíte.

Je v ČR legální?

Ano, v České republice je distribuce i konzumace kratomu povolena, tedy prozatím. Není totiž schválen Evropskou radou ke konzumaci ani jako doplněk stravy, tudíž drtivá většina prodejců kratom prodává jako sběratelský předmět. Podle Evropské rady si tedy kratom smíte koupit, ale nedoporučuje se jeho konzumace, proto je označován právě jako – sběratelský předmět.

Jaké jsou druhy kratomu?

Kratom rozdělujeme do třech skupin – zelený, červený a bílý. Ovšem nejedná se o druh jako takový, spíše o typ zpracování. Mezi velmi oblíbené také patří například žlutý či zelený kratom.

Rozdíly mezi červeným a žlutým kratomem

Červený kratom má vyšší množství aktivních látek, které slouží především jako účinné sedativum. Žlutý zase poskytuje mimořádně stimulační účinky. Jaké přináší benefity pro zdraví?
  • Zlepšuje náladu a pomáhá při depresích
  • Snižuje únavu
  • Zlepšuje soustředění, čímž je vhodný také při učení
  • Ulevuje od bolesti

Publikováno: 24. 08. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam