Osobní bankrot není ostuda, ale záchranná brzda

Úvěrové společnosti se předhání v dostupných a ještě dostupnějších nabídkách a půjčí téměř každému. Dostat se do víru dluhů je proto stále jednodušší, ale cesta zpět je mnohem trnitější. Každá situace má ovšem řešení a postavíte-li se ke svým problémům čelem, můžete se jich zbavit. Pokud se vaše dluhy rozrostly do té míry, že je nejste schopni splácet, požádejte o osobní bankrot. Není se za co stydět, podle statistik ho využívá stále více dlužníků a většině z nich umožní opětovně žít plnohodnotný život.

Návrh na osobní bankrot mohou podat fyzické osoby, jejichž dluhy nepochází z podnikání a dluží nejméně dvěma věřitelům. Nesplacené pohledávky musí být starší 30ti dnů a jednou z podmínek je i pravidelný a dostatečně vysoký příjem, který by v pěti letech pokryl alespoň 30% z celkové dlužné částky. V případě, že soud návrh odsouhlasí, bude se muset dlužník spokojit s takzvaným nezabavitelným minimem. Zbylá část mzdy jde na splátky.

S oddlužením se nevyplácí meškat. Chcete-li předejít návštěvě exekutora, vydejte se ke krajskému soudu v místě vašeho bydliště a podejte návrh na osobní bankrot. V návrhu musí být obsaženy údaje o všech nesplacených pohledávkách (výše dluhu, seznam věřitelů), okolnosti, které vás do svízelné situace dostaly a návrh na splátkový kalendář. Soud následně návrh posoudí a pokud uzná, že jste schopni splatit alespoň minimální část dluhu, osobní bankrot povolí. O formě splátek pak rozhodnou sami věřitelé a to formou hlasování. Většinou se spokojí se splátkami, ale mohou rozhodnout i o prodeji vašeho movitého majetku.

Vyžít s nezabavitelným minimem nebude jednoduché, ale stále jde o mnohem lepší variantu než je exekuce. Dlužníci musí počítat i s tím, že budou muset odevzdat také všechny neočekávané příjmy nad rámec životního minima, tedy i dědictví nebo výhru v loterii. Na dodržování splátkového kalendáře dohlíží insolvenční správce a po doplacení soud promine zbylou částku (je-li doplaceno méně než 100% dluhu).

Základním předpokladem úspěšného oddlužení je podání návrhu, který obsahuje všechny nezbytné informace. Pokud si s oddlužením nevíte rady, vezměte si na pomoc odborníky, kteří vše připraví na vás. Další informace najdete na oddluzteme.cz.