Nedostatek vitaminu D3

O vitaminu D3 je známo, že ho tělo dokáže získávat ze slunečních paprsků. Mohlo by se zdát, že s přicházejícím létem budeme opět nabiti energií, a kromě ní nám slunce doplní onen vitamin D3. Je tomu ale skutečně tak? Se začátkem léta se kromě vysoké míry slunečního záření zvyšuje také doba slunečního svitu. Bohužel však nežijeme u moře ani v tropech, kde slunce svítí celoročně. Léto je pro „doplnění“ déčka – slunečního vitaminu, jak je mu přezdíváno, fajn období, ale stačí to? Zdaleka ne. Podle průzkumů trpí jeho nedostatkem až 80 % české populace.

Co způsobuje nedostatek vitaminu D3?

V případě, kdy má tělo nedostatek vitaminu D3, cítí se unaveně, přemáhá jej únava, bolest zad, může trpět nechutenstvím. To rozhodně nepřispívá dobré náladě. V důsledku nedostatku vitaminu můžete pozorovat také úbytek váhy. Tyto krátkodobé problémy může tělo zaznamenávat v zimním období, tedy krátkodobě. Pokud je však nedostatek vitaminu D3 dlouhodobý, ohrožuje kvalitu našich zubů, kostí a pohybového aparátu celkově. Objevuje se úbytek kostní hmoty a může vést k osteoporóze.

Kde jej brát?

Vitamin D3 je obsažen v mase, především v mořských plodech. Ty jsou do tuzemska bohužel dováženy, čerstvé mořské plody jsou drahé a ty mražené přichází o značnou část vitaminu. Dále jej nalezneme ve vaječném žloutku, mléce, oleji z tresčích jater, lososu nebo tuňáku. Skrze potravu je však téměř nemožné sníst doporučenou denní dávku vitaminu D3. K tomu slouží doplňky stravy s obsahem vitaminu D3. Protože je to vitamin rozpustný v tucích, je dobré jeho užívání s tuky také kombinovat. Woldohealth Vitamin D3 je obohacen také o vitamin K2, který zvyšuje funkci vitaminu D3. Je zde obsažen ve velmi kvalitní formě MK7. Biologicky dostupná forma vitaminu K2 dokáže tělo dobře vstřebávat a zpracovávat. Vitamin D3 spolu s vitaminem K2 je doporučen užívat dětem i dospělým.

Publikováno: 18. 05. 2022

Kategorie: Zdraví | Zdraví

Autor: Adam