Kastrace psa jako dobrý nápad? Odborník radí, proč to udělat

Tohle mu přece nemůžu udělat... Něco podobného si možná při pohledu do laskavých očí svého čtyřnohého přítele říkáte také, ale vězte, že kastrace má svá opodstatnění. Z jakých důvodů se nejčastěji provádí, kdy je vhodné zákrok provést a co je o něm dobré vědět, nám prozradili odborníci z veterinární chirurgie Praha MetropoleVet.

Kastrace jako řešení nežádoucího chování

Pokud váš mazlík „bere roha“ vždy, když v okolí hárá fena, máte pro kastraci dobrý důvod. Zákrok vede k odstranění nežádoucího chování, zejména nadměrné vzrušivosti a dalších problémů, které mají se sexuální aktivitou nějakou souvislost (např. neposlušnost, odmítání stravy apod.). Veterináři nicméně upozorňují, že pokud pes v minulosti kryl, kastrace se mine účinkem. Jinak je vhodné kastrovat co nejdříve. Dalším důvodem pro kastraci je potlačení agresivního chování vůči ostatním zvířatům a lidem. Kastrovaní psi jsou obvykle mnohem klidnější.

Kastrace jako prevence zdravotních rizik

Kastrace je doporučována psům, kterým do šourku sestouplo pouze jedno varle. Jedná se o tzv. kryptochidu a hrozí u ní až o 30 % vyšší riziko vzniku nádorového onemocnění. Nádory varlat se však poměrně často vyskytují i u psů bez předchozích problémů, proto je vhodné uvažovat o kastraci jako o účinné prevenci. A konečně potíže se zvětšenou prostatou – ty hrozí téměř všem starším psům. Chcete-li předejít tomu, aby zvíře trpělo při bolestivém močení, či dokonce zánětem, konzultujte s veterinářem možnost kastrace.

V jakém věku psa kastrovat?

Veterinární chirurgie v Praze MetropoleVet doporučuje kastraci ve chvíli, kdy pes pohlavně dospěje – v případě příliš brzké kastrace hrozí, že se z něj stane „věčné štěně“. Na druhou stranu není dobrý nápad čekat příliš dlouho, kastrace staršího zvířete bývá rizikovější. Co se týče samotného zákroku, trvá nejvýše půl hodiny a pes nesmí 24 hodin před operací jíst. Stehy se vytahují po 10 – 14 dnech. Po dobu rekonvalescence pes nos límec, aby si nelízal ránu a nezanesl do ní infekci.

Publikováno: 20. 03. 2020

Kategorie: Lifestyle | Lifestyle

Autor: Adam