Dluhy nejsou ostuda, ale musíme je řešit!

Složitá ekonomická situace nás přímo vybízí k hledání východiska formou nejrůznějších půjček. A stačí opravdu málo a dluhy nám přerostou nad hlavu natolik, že je nezvládneme včas splácet. Úroky a penále narůstají a exekutor klepe na dveře. Je to konečná? Rozhodně ne! Dostat se do kolotoče dluhů není ostuda, ale neměli bychom před nimi schovávat hlavu do písku.

Osobní bankrot – často jediná cesta z dluhů

Jednou z možností, jak začít opět plnohodnotně žít, je osobní bankrot, který využívá stále více dlužníků. Návrh na oddlužení lze podat na základě takzvaného insolvenčního zákona, který za jistých okolností dovoluje, aby soud dlužníkovi odpustil až 70 % nesplacených závazků.

Návrh může podat každý, kdo si dluhy nezpůsobil v rámci podnikání. Závazky musí být starší 30 dnů a kromě toho musí pocházet od minimálně dvou věřitelů. Další podmínkou je čistý trestní rejstřík, žadatel nesmí mít za minulých pět let žádný záznam, který by souvisel s trestnou činností majetkové nebo hospodářské povahy.

Splňujete-li všechny požadavky, směle do toho. Měli byste se však obrnit pevnými nervy, protože vás čeká trnitá cesta plná komplikovaných administrativních záležitostí. Soud bude váš případ projednávat jen tehdy, dodáte-li nezbytnou dokumentaci v naprostém pořádku. A právě to je pro člověka bez právního povědomí kamenem úrazu.

Nenechte úroky narůstat obraťte se na odborníky

Pokud si na sestavení návrhu na oddlužení netroufáte sami, obraťte se na odborného konzultanta, který se v oblasti osobních bankrotů vyzná. Vyhodnotí vaše šance na úspěch a připraví dokumentaci tak, aby ji soudce nesmetl se stolu. Bude-li soud úspěšný, budete se muset v budoucích pěti letech výrazně uskromnit. Soudce vám ponechá pouze nezabavitelné minumum a zbytek vašich příjmů poputuje na umoření zbylých 30 % dluhu. Pět let však uteče jako voda a vy budete moct opět žít starostí z dluhů...

Publikováno: 04. 05. 2013

Kategorie: Lifestyle | Finance

Autor: Adam